EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Д-р Жана Станева, педиатър и неонатолог в УМБАЛ „Софиямед“: Съвременният родител е отговорен към здравето на детето си

www.24chasa.bg

31.5.2023


-Д-р Станева, все повече млади родители посещават кабинета Ви с изобилие от въпроси относно правилното обгрижване на новороденото. Какви са най-честите сред тях и може ли да се каже, че съвременният родител е по-информиран?

Подготовката на родителите за грижите, които изисква новороденото им дете е особено важен въпрос. Съветите на семейството, базирани на минал опит в много случаи се оказват не пълни, дори неправилни, защото средата, в която живеем днес е различна. Неонатологията се развива, опитът ни в отглеждането на недоносените расте, така че моят съвет е-посещавайте училища за бременни и родителите, и следвайте нашите съвети! В болница „Софиямед“ провеждаме абсолютно безплатно лекции в рамките на Училището ни за родители, където сме включили беседи с бъдещите родители по всички по-важни теми касаещи бременността, раждането и отглеждането на новороденото и малкото дете.

Много важно е родителите, които посещават кабинета на педиатъра предварително да са подготвени за въпросите, които ще обсъждаме. Отговарям най-често на въпроси свързани с хранителния режим, нормите за физическо развитие, предпазване от болести, закалителни процедури и какви профилактични прегледи е полезно да се направят на тяхното дете.

 

-Вие оглавявате интензивния сектор на Неонатологичното отделение в УМБАЛ „Софиямед“. С какви възможности разполага той?

 Интензивния сектор в Отделението разполага с  четири интензивни легла, необходимият капацитет от апаратура, и което е по-важно с качествен екип от лекари и неонатологични акушерки, сертифициран за осъществяване на интензивни грижи при новородени. Можем да осъществяваме лечение чрез апаратна вентилация, както и да прилагаме сърфактант терапия. Всичко това редуцира до минимум необходимостта от транспортиране на новородени в други университетски Неонатологични клиники. Разполагаме и със специализирани Кенгуру стаи, в които е възможно лечение и отглеждане на новороденото, без да се разделя от майката. Това е услуга, която предоставяме и на бебета родени в други родилни отделения, които се нуждаят от по-дълъг период на адаптация. Стаите са обзаведени със специални плотове за повиване, както и с удобни столове за кърмене и легла, осигуряващи контакт майка-бебе. След раждането на бебето до 1-вия месец от неговия живот, в тях родителите получат съвети и консултации от неонатологичния екип за правилно хранене и отглеждане. 

Много важно е да се знае, че макар бебето да е настанено в интензивен сектор родителите се допускат за контакт с него. Именно този контакт помага на лечението и по-бързата адаптация на новороденото.

В интензивния сектор се лекуват и недоносени новородени, новородени от рискови бременности, при които са налице сериозни отклонения в протичането на ранния неонатален период, деца с вродени заболявания и други животозастрашаващи състояния. Екипът ни притежава сериозен професионален опит и се радваме на всяко изписано здраво новородено.

 

-Все по – актуално става антиваксърското течение сред родителите. Какво показва практиката Ви?

Въпреки големия процент антиваксъри,за щастие родителите са все по-отговорни когато се отнася за здравето на децата им. Сред моите пациенти все повече са тези деца, които получават не само задължителните, но и препоръчаните ваксини. Родителите сами се интересуват, закупуват ваксините и активно изпълняват сроковете за приложението им.

 

-Наблюдава се бум на скарлатина и варицела. Засягат ли те новородените и в каква възраст се препоръчва ваксинация, макар тя да не е задължителна по отношение на варицелата?

Скарлатината е бактериална инфекция, която не се наблюдава в неонаталния период, но ако новородените са в тесен контакт с болни, причинителят на скарлатина може да предизвика инфекция с друга симптоматика. Варицелата е вирусна инфекция, от която са защитени новородените на естествено хранене, тъй като с кърмата бебето получава и антитела от майката. И двете заболявания се развиват в колективи, най-често деца посещаващи детски заведения. Ваксината срещу варицелата се прилага след 1 годишна възраст и изгражда 100%-тов имунитет, понася се добре от децата, без странични реакции.

 

–В „Софиямед“ предстои традиционната безплатна кампания от прегледи по случай 1 юни. С какви оплаквания могат да ви потърсят родителите на новородени? Има ли ограничение?

Безплатните прегледи, провеждани традиционно в дните около "Деня на детето " се отнасят за всички деца от 0 до 18 г. и включват профилактика и диагностика на остри и хронични заболявания, характерни за детската възраст.

 

 

Визитка:

Д-р Жана Станева завършва медицина в МА София през 1974г. Придобива специалност по детски болести през 1980г. и по неонатология през 1994г. Магистър е по здравен мениджмънт от 2001г. 

 През 1994г. придобива следдипломна квалификация по приложение на Ултразвукова диагностика в педиатрията, а през 1995г.  по приложение на Трансфонтанелна ехография. През 1999г. е сертифицирана като Мениджър по кърменето от УНИЦЕФ.

 От 1985 г. до 2015 г. е началник отделение по Неонатология към МБАЛ „Хр. Ботев“ гр. Враца, а от 2015г. до 2022 е началник на Неонатологично отделение към УМБАЛ „Софиямед“. От 2022г. до момента е началник на интензивния сектор към Отделението по неонатология в лечебното заведение.

 

От 1997 г. е координатор по програмата на УНИЦЕФ „Болници – приятели на бебетата“, като активно работи за промоция и подкрепа на кърменето. Нейните съвети са ценно помагало за кърмещите майки.