По природа хората са родени спортисти, защото в тялото ни има един мускул, който работи постоянно, дори и докато спим - сърцето. То бие средно 72 пъти в минута, 100 000 пъти на ден и 2,5 млрд. пъти през целия ни живот.
От какво най-много трябва да пазим сърцето – за това в студиото на предаването "100% будни" на БНТ говори кардиологът д-р Николай Серафимов.
Какво ни съветва д-р Николай Серафимов вижте във видеото.
БНТ
13.2.2024
Сърцето обича добрите емоции, те са добри за него – стимулират го и му дават тонус. Болка, стягане на лява ръка и долна челюст, силна разкъсваща болка, наподобяваща инфаркт на сърцето. Това са най-честите симптоми на описания синдром: Разбито сърце или тако-цубо кардиомиопатия. Като симптоми наподобяца острия коронарен инфаркт. Причинява се от стресови ситуации, негативни емоции. Състоянието изисква вземане на мерки. Засяга предимно жени след менопаузата.
Т.нар. прескачане на сърцето представлява допълнителни съкращения на сърцето. Физическата активност е важна за него, дори през студения сезон. Можем да се качваме по стълби, да имаме активност вкъщи, да ходим пеша. Това са заместители на летните спортове. Важно е да се приема цезсолна храна, особено когато хората са с високо кръвно налягане. Студът се отразява зле на сърцето и сърдечно-съдовата система.
Редовните профилактични прегледи на сърцето при здрави хора, без открити заболявания, над 40г.и при мъжете и при жените е препоръчително да се извършват 1 път годишно. Тези с установена артерирална хипертония на 3,6 или 12м. според придружаващите заболявания.