EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Д-р Светлана Златкова: Менструацията е кулминация на промените, започващи на 8-годишна възраст

В „Подкаст за здраве“ акушер-гинекологът д-р Светлана Златкова коментира в детайли особеностите на менструацията – от първата ѝ поява до методите за повлияване на редица нейни негативни симптоми като болка и повишена емоционалност.
 
 
BTV, Подкаст за здраве
8.1.2024
 
 
„Пубертетът е времето, в което се случват страшно много промени. Хубаво е да изпреварваме събитията с обяснение, за да създадем очакване за това, което предстои преди неговата поява. Особено важна стъпка е да възпитаваме сексуална грамотност в децата“, убедена е тя.
 
Д-р Светлана Златкова е акушер-гинеколог. Завършва с отличие Медицински университет – София. Придобива специалност по „Акушерство и гинекология“ в УМБАЛ „Софиямед“.
 
Повишеното телесно тегло, стриктните диети и прекомерното спортуване влияят върху месечния цикъл. Начинът, по който детето преминава през пубертета, до голяма степен предопределя какви ще са здравословните му навици като възрастен човек. За настъпването на първата менструация ключови са фактори като социално-битова среда, раса, начин на живот, здравословно хранене и др.
 
Според д-р Златкова е важно родителите да разговарят с децата по въпросите, свързани с настъпването на пубертета, за да ги подготвят правилно за неговото протичане.
 
 
„Срамът, който много често присъства при тези деца, трябва да бъде заличен, което става единствено и само с обяснението, че да – нормално е да започне окосмяване, напълно нормално е потта да се увеличи като количество, да придобие една специфичност в своята миризма, напълно нормално е да се омазни кожата, да се появи акне“, съветва родителите специалистът.
 
„Предменструалният синдром е изключително разпространен. Около 50-90% от жените, които са в репродуктивна възраст, реално го преживяват и той има страшно много симптоми, които обхваща – освен соматичните физически, така и психоемоционални такива“, споделя д-р Златкова.
 
Тя посочва и кои са най-често срещаните прояви на това състояние – болка, подуване на тялото, промени в настроението, тревожност, нарушения в съня и концентрацията, депресивни мисли. Според експерта именно това е една от причините, поради която жените са по-склонни към депресивни състояния в сравнение с мъжете, включително и суицидни мисли.
 
 
Освен медикаментозните начини за повлияване на болката в гладката мускулатура през този период са известни и немедикаментозни методи, които ѝ се отразяват благоприятно.
 
 
„Активното спортуване извън и по време на менструалния цикъл е нещо много важно, защото се увеличава кръвоснабдяването в малкия таз, отделят се ендорфини, които ни правят една идея по-доволни и щастливи от живота. Така че това нещо със сигурност намалява болковата симптоматика и моят апел към жените е да спортуват по време на менструация“, споделя д-р Златкова.
 
 
Други алтернативни методи за справяне с болката включват затопляне на тялото, консумация на растителни храни и шоколад, богат на какао, прием на витамини и избягване на тютюнопушенето и алкохола.
 
 
В хода на разговора акушер-гинекологът обясни и какво представлява ретроградната менструация: „Това означава едно физиологично количество кръв, което ретроградно, в обратна посока, вместо да напусне матката през шийката и влагалището и да се отдели навън, всъщност през тръбите попада в малкия таз на жената“.
 
И допълва, че всяка жена има ретроградна менструация. Състоянието би могло да доведе до ендометриоза.
 
 
Цялото интервю с д-р Светлана Златкова пред Ралица Стефанова гледайте във видеото.