„Софиямед“ разполага с най-новите и съвременно оборудвани операционни зали
Вестник Доктор
7.5.2024
- Д-р Куцаров, какви са съвременните тенденции по отношение на развитието на специалността кардиохирургия и на какво ниво е според Вас България?
В последните години, кардиохирургията претърпява бурно развитие с напредването на все по-новите технологии. Посоката е минимална инвазивност водеща до интервенции които са по-щадящи и по-малко травматични за пациентите, а болничният престой и възстановяването да се сведе до минимум. В България този процес не изостава и специалността върви напред като равна с европейските и световни стандарти.
- Част сте от екипа едно най-съвременните нови Отделения по кардиохирургия в УМБАЛ "Софиямед". Какво по-различно ще предложи на пациентите екипът му?
УМБАЛ „Софиямед“ разполага с най-новите и съвременно оборудвани операционни зали. Екипа ни е подбран внимателно, като е търсен балансът между опита на изградени, опитни и утвърдени специалисти в сферата и амбициозността на младите кардиохирурзи, желаещи развитие в най-модерната нова кардиохирургия в страната.
При работата с пациентите предлагаме професионално отношение и добри грижи през целия период на пролежаване в клиниката.
- При какви сърдечносъдови заболявания пациентите вече се нуждаят от консултация с кардиохирург?
Съвременната кардиохирургия е отговорна за лечението на почти всички вродени и придобити сърдечни заболявания. Обикновено пациентите се насочват към нас с вече поставена диагноза от колегите в клиниките по кардиология след като те са изчерпали възможностите за лечение, които предлага тяхната специалност. Ние работим в пълна колаборация.с тях.
- В какво се изразява един преглед от такъв специалист? Когато повечето пациенти чуят думата хирург особено пък и на сърцето, притеснението се увеличава значително?
Прегледът по същество представлява беседа, в която хирургът се запознава със заболяването на пациента, анализира направените изследвания и дава насоки и разяснения за вида, обема и риска на предстоящата интервенция. Да посъветва пациента за коректния тайминг на интервенцията, който ще даде най-добрия ефект. От този преглед започва хирургичното лечение.
- Какъв е възстановителният период след една кардиохирургична операция?
Болничният престой е около седмица. След това пациентът се изписва и в рамките на 40 дена е напълно възстановен, за да се върне към нормалния си ритъм на живот. В крайна сметка целта на тази операция е да възстановим качеството му на живот и да забрави за болките и ограниченията на болестта, която го е довела в нашето отделение.
- С какви съвети изпращате пациентите си у дома?
Да живеят с мисълта, че са здрави и пълноценни хора. Сърдечната операция не пречи на това, след възстановителния период да изпълняват нормално ежедневните си задължения. Да бъдат отговорни към собственото си здраве и живот, и да провеждат ежегодни профилактични прегледи. Да се радват на живота и на времето прекарано с близките си хора.
Визитка:
Д-р Куцаров работи като кардиохирург над 30 години като първоначално работи в Националната Кардиологична Болница. През 2007г. участва в основаването на Клиниката по кардиохирургия в болница Токуда.
Има придобити специалности по кардиохирургия, обща и коремна хирургия.
Работи и специализира в Кардиохирургичния център на Осака/Япония.
Притежава множество сертификати от курсове и специализации във водещи европейски и световни клиники.
Част е от екипа на Отделението по кардиохирургия на УМБАЛ „Софиямед“ от създаването му през 2024г.
Клиничните му интереси са в областта на:
Клапносъхраняваща и клапнореконструктивна хирургия;
Реваскуларизация на миокарда с артериални графтове;
Хирурия на аортата
Хирургично лечение на терминална сърдечна недостатъчност;
Имплантация на системи за механично подпомагане на помпената функция на сърцето – „изкуствени сърца“;
Сърдечни трансплантации.
Член е на:
Европейската асоциация по сърдечна и гръдна хирургия - EACTS
Българския лекарски съюз
Българската асоциация по гръдна, сърдечна и съдова хирургия.
Българското дружество по Кардиохирургия.