EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Д-р Снежа Шаламанова, педиатър и специалист по инфекциозни болести от Детско отделение на УМБАЛ "Софиямед": При симптоми не винаги е нужен тест за COVID-19

Д-р Снежа Шаламанова, педиатър и специалист по инфекциозни болести от Детско отделение на УМБАЛ "Софиямед":

 

При симптоми не винаги е нужен тест за COVID-19

Оставете детето у дома, ако температура или кашлица

 

в.Телеграф

4.2.2021

 

Д-р Шаламанова завършва Висшия Медицински Институт - гр. Пловдив през 1989 г. Притежава дипломи за придобити специалности по Детски 6олести-2006 г., Инфекциозни болести - 2017 г. От 1990 г. - 2000 г. работи като участъков педиатър в гр. Панагюрище и гр. Перник. 2000г. - 2007г. като общопрактикуващ лекар в гр. Перник с преобладаваща детска практика. От 2007г.до 2010 г. е част от екипа на СЗОК. От 2010 г. до 2018г. работи в Първо ДО на СБАЛИПБ(Инфекциозна болница). Разботи последователно и в МЦ "Детско здраве", в момента Първа детска консултативна клиника. Част е от екипа на Детско отделение на УМБАЛ "Софиямед" от 2018 г. Преглежда и на кабинет в ДКЦ "Софиямед " - Люлин.

 

-Д-р Шаламанова, какво научихме за протичането на COVID-19 при децата, след като човечеството се бори с пандемията повече от една година?

-Докато за симптоматиката при възрастните, заразени с вируса, се знае доста, то за децата липсва достатъчно информация. Известно е обаче, че те сякаш са пощадени от тежко протичане и усложнения. Въпреки че заболяването е ново и все още проучванията продължават, до момента стана ясно, че вирусът засяга децата в по-малка степен. Те са главно преносители или проявяват леки симптоми. Въз основа на наличните до момента доказателства се установява, че децата във всяка възрастова група могат да бъдат засегнати.

 

-Каква е причината инфекцията да протича по-леко при децата, отколкото при възрастните?

-Това може да е свързано с по-слабия риск от излагане (те излизат по-малко на обществени места, пътуват по-малко със самолет) или с по-рядкото доказване, поради по-леките симптоми, дори отсъствието на симптоми. Децата биха могли да развиват кръстосана имунна защита, в резултат на преболедуване от инфекции, причинени от други вируси, като респираторно-синцитиален вирус , отговорен за повечето случаи на бронхиолит, грипния вирус или други коронавируси. Според една от версиите, те нямат достатъчен брой специфични рецептори, за които се захваща коронавирусът. Освен това тяхната имунна система не е достатъчно силна, за да направи "цитокиновата буря", от която умират голяма част от възрастните.

Освен това те рядко боледуват от хронични заболявания.

 

-Какви симптоми проявяват заразените деца?

-Повечето проявяват слаби симптоми - болки в гърлото, кашлица, температура, диария и повръщане. Инфекцията се ограничава за 4-5 дни. Известна част от децата изобщо не проявяват симптоми. Но пък децата са преносители на заразата и може да заболеят хора от рисковите групи. Когато са заразени децата отделят секрети, които са натоварени с повече вирусни частици, отколкото тези на възрастните, и са заразни по-дълго време. Към това се прибавя фактът, че имат тесни и повтарящи се контакти, особено когато имат нужда от грижи, което може да увеличи риска от заразяване на околните. Децата се заразяват при контакт със своите родители, тесен контакт с приятелчета или приятели на семейството. Много малко от тях са заразени в магазини, на детски площадки и обществени места.

 

-Какви усложнения се наблюдават при малките пациенти?

-Те не са изложени на сериозен риск от усложненията, които предизвиква COVID -19. Описани са обаче случаи на деца с тежка пневмония, при която е била необходима реанимация, като повечето са оздравели. Но тези случаи показват, че все още не знаем напълно как протича коронавирусната инфекция при тях. Затова не само възрастните, но и подрастващите не могат да се чувстват в пълна безопасност. Средната възраст на заболелите деца в света е 7 години, т. е. между 2 и 13 годишна възраст са най-често боледуващи.

 

-При какъв процент от децата заболяването протича без симптоми?

-Според направената в световен мащаб статистика при децата преобладават безсимптомното (нямат никакви симптоми, просто са носители) и леко протичане - отпадналост, болки в гърлото, повръщане, нестабилна дефекация, лека суха кашлица, като тези симптоми отзвучават без сериозно лечение. Малък процент от тях развиват пневмония, която макар и рядко може да протече със задух и цианоза/посиняване на устните и крайниците/ и налага болнично лечение и приложение на кислород, като изходът в повечето случаи е благоприятен. Много рядко се развива и така нареченият мултисистемен възпалителен синдром.

 

-Какво представлява той?

-Появява се като усложнение две - пет седмици след преболедуване, даже и при липса на симптоми и в този случай протичането е тежко и прогнозата е сериозна. Мултиситемният възпалителен синдром е резултат от прекомерно активиране на имунната система при някои деца с предимно засягане на кръвоносните съдове под формата на възпаление/васкулит/, което може да доведе до тежки нарушения във функционирането на органите. Най-често се проявява като синдром на Кавазаки - децата имат висока температура, силни коремни болки, многократно повръщане, обриви, отоци по крайниците, кожни кръвоизливи, характерни промени на езика. В най-тежките случаи се засяга сърцето с проява на възпаление на сърдечния мускул - миокардит, и мозъка, поради възпаление на мозъчните кръвоносни съдове - мозъчен васкулит.

 

-Каква е смъртността при децата?

-До този момент фаталните случаи при тях са много малко в световен мащаб и обикновено това са деца с придружаващи заболявания, като диабет, други ендокринни и метаболитни заболявания, вродени сърдечни пороци, имунодефицитни състояния и други. Утежняващ фактор при тях са много ранната възраст - новородени до едногодишна възраст. Не е съвсем ясно и как протича инфекцията при деца с белодробни, онкологични, неврологични заболявания. В тези случаи вече трябва задължително детето да бъде хоспитализирано и да бъде лекувано от тесни специалисти.

 

-Как да действат родителите, ако имат съмнение, че детето им се е разболяло?

-При деца, неболедуващи от хронични сериозни заболявания, когато детето има висока температура, кашлица, хрема, болки в гърлото трябва да се потърси медицинска помощ и да се следват указанията на лекаря, да се спазва добра хигиена с редовно миене на ръцете. Детето трябва да се остави да почива у дома през времето на боледуване и възстановяване, да не посещава училище или детско заведение, да не се допуска ходене на публични места, за да се избегне разпространението сред други деца и хора. Не е нужно изследване на всяка цена, само при липса на бързо подобрение и съмнение за усложнения. Ако детето има някакви симптоми и няма епидемиологични данни, че е било в контакт с болни от COVID- 19 няма нужда от изследване.

 

-Ако в един дом родителите са болни, как да предпазят децата си?

-Въпреки че малките деца изглеждат по-слабо чувствителни към новия коронавирус, възрастните в тяхното обкръжение, които са се заразили с вируса, трябва задължително да носят маски, да си мият ръцете много редовно, преди да пипат играчките им, редовно да ги дезинфекцират, както и повърхностите с които малките са в контакт, да обясняват на по-големите и разбиращите, че не трябва да ги прегръщат и целуват, за да ги предпазят.