EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Д-р Яна Петрова, неврохирург в УМБАЛ „Софиямед“: Лекуваме на болките в кръста с иновативен метод чрез замразяване на сетивен нерв

Около 80%от пациентите, селектирани за процедурата изпитват значимо подобрение по отношение на аксиалния болков синдром, казва неврохирургът


www.24chasa.bg
13.9.2024 

 

4 от 5 души преживяват поне един епизод на болка в кръста през живота си. Това е най-честата причина за консултация с лекар в световен мащаб. Освен медицински, проблемът е социално-икономически. Хроничната болка в кръста е израз на дегенеративни или травматични промени в лумбалния отдел на гръбначния стълб и може да е причинена от различни структурни увреди. Фасет синдромът е една от най-честите.

За това какво представлява синдромът, как се диагностицира и какви са съвременните методи за лечение разговаряме с д-р Яна Петрова- неврохирург в УМБАЛ „Софиямед“.

 

-Д-р Петрова, разкажете ни какво представлява т. нар. фасет синдром и защо той е толкова често срещан?

Всеки прешлен е свързан със съседния му, освен с интервертебралния диск в предната си част, и с чифт малки стави отзад. При травма, свръхнатовараване или с напредване на възрастта тези стави дегенерират и хипертрофират. Течността в тях намалява и се увеличава триенето. Всяка от тези малки стави е изградена от 2 фасети, които са силно инервирани и съответно са болезнени структури.

Фасет синдромът може да засегне целия гръбначен стълб, но обикновено се среща в лумбалния отдел, защото там натоварването е най-голямо. Болката по характеристика е дифузна и тъпа, проектира се точно върху гръбначния стълб и може да ирадиира настрани и към седалището. Типично за нея е, че се засилва при навеждане назад, усукване в кръста или продължително изправено положение.

 

-С какви изследвания се доказва неговото наличие и какъв тип специалист първо трябва да потърсим – невролог, ортопед, неврохирург?

Обикновено пациентите посещават първо личния си лекар или невролог. При нас биват насочени след изчерпване възможностите на консервативното лечение и физиотерапията.

Най-подходящото изследване и златен стандарт за диагностика на гръбначна патология остава ядрено-магнитният резонанс. При невъзможност да бъде проведен такъв (придружаващи заболявания, наличие на импланти) се провежда компютърна томография (скенер), но точността на изследването е по-ниска.

 

-Има ли лечение на болките причинени от синдрома преди да се премине към медикаментозно или друг тип лечение ?

Фасет синдромът не може да бъде напълно излекуван, но съществуват много методи за контрол на асоциираната с него болка. Комбинацията от медикаментозно лечение, физиотерапия, подходящи упражнения могат да доведат до значително подобрение в качеството на живот на пациента.

 

-А когато няма подобрение след приложението им?

В случаите, когато консервативното лечение не постига задоволителен резултат, може да се прибегне към редица инвазивни процедури, целящи денервация на ставните фасети. Денервация означава разрушаване на сетивния нерв, който предава болката към мозъка. Той е малък нерв, без двигателна или друга сетивна функция, затова тези процедури, не крият  рискове от неврологичен дефицит при правилно изпълнение.

 

Криоденервацията е сравнително нов метод, който прилагаме в УМБАЛ „Софиямед“, осигуряващ период без болка в рамките на 8-24месеца.  При него, използвайки специален апарат и електрод за замразяване, се извършва деструкция на сетивния нерв, предаващ болката от възпалените ставни фасети. По този начин ги обезболява и постига траен контрол на болката.

Процедурата протича под рентгенов контрол, което осигурява прецизно позициониране на електрода и намалява риска от усложнения.

Преди въвеждане на електрода в кожата и подкожните тъкани по траекторията му се поставя локална анестезия. 

Когато сме сигурни за позицията на електрода, процедурата започва – в края на последния се образува леден конус, който директно блокира сетивния нерв и осигурява траен контрол на болката. Процедурата е необратима, за разлика от инфилтрационните блокади, при които се постига само временно успокояване на сетивния нерв. Затова е от изключително значение точното позициониране на електрода за замразяване.

Около 80%от пациентите, селектирани за процедурата изпитват значимо подобрение по отношение на аксиалния болков синдром.

 

Апаратурата и методът са широко прилагани в САЩ и в специализирани Европейски центрове в Дания, Норвегия, Швейцария, Германия, Белгия, Полша, Унгария и др. Методът до момента се прилагаше успешно в лечебното заведение в специализирания Център по хирургия на ръка и реконструктивна хирургия при пациенти, но чрез пряк интраоперативен достъп. Сега пациентите с хронична болка в областта на кръста могат да се възползват от методиката и в Клиниката по неврохирургия.