12 януари 2022г.
Енджи Касабие е поредната популярна майка, която се изяви като ментор в първата дигитална поредица на ДНК и bTV „40 Седмици – пътя на едно дете“. Диетоложката побърза да успокои младите майки, че дори и да им се струва, че скорошното раждане е най-трудният момент, това не е точно така: „Първите месеци са най-хубавите и най-сладките моменти. Бебето пищи, плаче, но колкото по-голям става, толкова по-голям става ангажиментът.“
Първата тема, която коментираха момичетата, бе за бебешките колики, продължителния плач и различните начини да се справят с тях.
„Колкото и странно да звучи, скоро след раждането бебето се успокоява именно от сешоари и абсорбатори, защото през 9-те месеца е чувало шумове, наподобяващи именно тези неща. Това веднага ги успокоява, защото му се струват познати. Ако се обърнете към специалист и му споделите, че бебето има колики или е неспокойно, той ще ви каже да пуснете сешоар или да му кажете “шшшшш” точно в ушенцето. Едно бебе плаче, защото има нужда от майката. То не познава нищо и никой, освен вас. Затова максимално се приближавайте към децата и много важно е в тези моменти, когато го успокоявате да няма допълнителни шумове и стрес. Защото знаем, че психиката на първо място действа на перисталтиката.
Иначе за коликите моя личен опит беше съвсем различен и мен ме притесняваше факта, че той не плаче през нощта. Всяка майка се притеснява, особено която е страдала, докато е раждала, като мен например. В моя случай аз имах три загуби на бременности. Последната пък ми продължи 42 седмици – това дете не искаше да излезе. И от момента, в който се роди, аз постоянно ставах през нощта, за да видя дали диша. Той ни то искаше да яде, нито плачеше. Заспиваше в 9 и ставаше в 8 сутринта. Моят съвет е за колики да поставите термофора с топла вода на коремчето на бебето.“
В дискусията на тази така коментирана тема се включи и д-р Яница Боянова, която е неонатолог в УМБАЛ “Софиямед”. Ето каква е причината за коликите и как можете да ги облекчите, разказва специалистът.
“Коликите са една от съществените теми, която вълнува родителите, след раждането на бебето. Важно е да се каже, че те не се появяват в първите два-три дни след раждането, а в края на първия месец. Тогава вече говорим за съкращение на мускулатурата на чревцата, тоест това са вид спазми, които се причиняват в следствие на поглъщане на по-голямо количество въздух по време на хранене. Това е една от теориите. Другата теория е, че просто периода на бебенцето е такъв, че допълнително мускулатурата му се укрепя, стомашно-чревния тракт се развива и затова се появяват тези колики, тези спазми. При различните бебенца протичането им е строго индивидуално. Някои са изключително болезнени, бебетата отказват да се хранят, отказват да спят, което не бива да притеснява родителите. Могат да се намалят като им се дава по-често, на малки порции храна. Има хубави медицински продукти, които се предписват за облекчаване на коликите. Те в някои случаи са изключително ефективни, в други не чак толкова. Масажите също допринасят за намаляване на коликите. Но не трябва да забравяме, че това е период, който така или иначе ще отмине.”
Енджи продължи с личните си разкази, като не скри, че отчита като своя грешка максимално да затопля стаята на бебето, за да му е уютно, използването на всякакви завивки, топли дрехи и двойни чорапки. Според нея това още повече раздразва детето и то плаче още повече:
„Моят усет показва, че ако на нас ни е студено, на него му е добре, ако на нас ни е топло – на него му е горещо. Това е грешка, която много майки правят, включително и аз, защото се притеснявам все да не му е студено на малкия. И после разбрах, че единствения начин да разбера дали наистина му е студено е като му пипам нослето.“
Неонатологът д-р Яница Боянова от УМБАЛ “Софиямед” потвърди думите на Енджи, като сподели, че високата температура в стаята на бебето - 25-26 градуса, може да доведе до проблеми. Тя разказа, че бебенцата дишат чрез кожата в някакъв процент и при по-високи градуси може да се запуши нослето, бебето може да откаже да суче, съответно да започне да спада на тегло, да няма пълноценен сън и да бъде много по-неспокойно. Затова, според нея, температура от 22-23 градуса в стаята на бебето е напълно оптимална.
В новия епизод на „40 Седмици – пътя на едно дете“ се коментира разпалено и още една тема, свързана с отглеждането на бебета, а именно „играчки в леглото“. Според Енджи колкото повече се задълбочаваме в ровене в интернет и четене на статии, толкова повече се объркваме. За нея всички бебета са различни, но малките още не виждат добре, за да се притесняваме толкова дали играчка сложена встрани, ще му изкриви погледа примерно.
„Сблъсквала съм се с много неща, които са ме плашили – бебето не трябвало да е на тази страна, а на другата, трябвало да няма играчка отгоре, а отстрани и т.н. За мен това не е реално, няма как да следим всичко постоянно. Единствено трябва да го поставяме в среда, която е сигурна и безопасна. Играчка, която то не вижда, няма как да му изкриви погледа. В по-късна възраст, когато детето започне да вижда по-добре – формите и цветовете на играчките, биха били полезни за развитието на мозъка на детето, на сетивата му. Важното е да избираме правилните играчки, за правилната възраст.“
Във входа на разговора с Рене, Ива и Катерина, Енджи се връща назад в спомените си и става изключително емоционална.
„Мога да ви кажа още един пример от личен опит. Когато родих, бях останала сама без баща му, без абсолютно никаква помощ, защото точно тогава беше пандемията. И тогава бях непрекъснато на онлайн обаждания, на разговори с хора и след като стана на 4-5 месеца баща му се върна, започна да идва на работа с мен и искам да ви кажа, че това много му помогна на детето. Затова според мен, бебето е като гъбичка, всичко, което слуша, независимо от възрастта, му помага да си развива мозъка. Моето дете в момента е на 1 год. и 8 мес. и аз много се гордея с него, знае всички букви и с всички е приятел. Защото аз не съм от страхливите майки, които се притесняват да не пипа, дали е измито и т.н. Каквото е писано, това ще се случи.“