Проф. д-р Златно Кълвачев, дмн:
ДКЦ "Софиямед" откри модерна вирусологична лаборатория
24 часа
27.2.2015
Проф. д-р Златно Кълвачев, дмн, е ръководител на новооснованата лаборатория по вирусология и клинична микробиология в ДКЦ към УМБАЛ "Софиямед". В периода 1994 -2001 г. работи като вирусолог в Института за научни изследвания в Каракас, Венецуела, и ръководи лабораторията по вирусология. През 2002 г. постъпва в Националния център по заразни и паразитни болести като завеждащ лаборатория по молекулярна вирусология. Избран е за доцент през 2003 г., защитава втора докторска дисертация (дмн) през 2006 г., а през 2009 г. е избран за професор. От 2011 г. отново е на работа във ВМА, като началник на Център за диагностика и анализ на вируси и вирози. Специализирал е в Русия, Финландия, Индия, САЩ и др. Автор е на повече от 150 научни публикации, 4 изобретения, 15 рационализации, както и 10 монографии и научни помагала. Член е на Научното дружество на лекарите вирусолози в България, на Българската асоциация по микробиология, на Международната изследователска фондация "Хасуми-България".
- Проф. Кълвачев, от началото на годината на територията на ДКЦ към УМБАЛ "Софиямед" заработи новото звено по вирусология към лабораторията по клинична микробиология и вирусология. Какви са амбициите за развитие на звеното, какво да очакват пациентите?
- На пациентите предлагаме бързо и качествено извършване на широк набор от високоспециализирани изследвания, заедно с професионална интерпретация на получените резултати. Амбициите ни са в много кратки срокове обемът на дейността да бъде още по-разширен: от една страна най-ефективно да се използват възможностите на наличната нова и съвременна апаратура; от друга - въвеждането на редица по-сложни молекулярни изследвания, така, че всичко необходимо за този тип диагностика да се извършват тук, в "Софиямед". В момента извършваме серологични тестове за различни вируси, рикетсии и хламидии. Обемът дейности (изследвания) включва и тестове за HIV/СПИН; вирусни хепатити (хепатит А, В, С, D); херпесни вируси (херпес симплек - тип 1 и 2, херпес зостер/варицела, цитомегаловирус, Епщайн-Бар вирус); остри вирусни респираторни заболявания и атипични пневмонии (Грип А, В, аденовируси); ентеровируси (коксаки вируси); рубеола, епидемичен паротит, хламидийни инфекции (хламидиятрахоматис, хламидияпнеумоние); рикетсии (кутреска, марсилска треска) и др.
- Какви са предимствата на новата ви модерна апаратура?
- Да, разполагаме с апаратура, използваща иновативна хемилуминисцентна технология, която осигурява по-висока специфичност, чувствителност и бързина в сравнение с аналогични EL1SA тестове. Тя дава възможност да се изследват едновременно до 25 патогена. За около 2 часа можем да изследваме над 100 проби, направете сметка колко проби могат да бъдат изследвани за работен ден. Системата е автоматизирана и изключва напълно субективния фактор. Специално отбелязвам, че всички тестове имат и количествена характеристика. Единици са болниците у нас, които могат да си позволят да инвестират в специализирана лаборатория, извършваща модерна и съвременна вирусологична диагностика. А "Софиямед" го направи. Това е скъпа и специфична дейност, изискваща както съответна апаратура, така и опитен персонал, а ние разполагаме с всичко това на едно място, в името на удобството и предоставянето на най-доброто и комплексно медицинско обслужване на нашите пациенти.
- Какво предстои по отношение на развитието на новата лаборатория, която оглавявате?
- Микробиологичният сектор към лабораторията се запазва, като разбира се, и там новата апаратура, с която разполагаме, ще ни даде възможност за още по-високо качество на медицинската услуга. По отношение на вирусологичния сектор в лабораторията,в момента подготвяме въвеждане на редица по-специфични и сложни ДНК тестове. Предстои въвеждане на молекулярна диагностика/ДНК тестове (PCR, real-time PCR, nested PCR, LOOP amplification, NAH) за качествено и количествено определяне на редица вирусни и бактериални патогени: хепатитни В (HBV) и С (HCV) вируси; човешки папиломен вирус (HPV); херпесни вируси HSV1/2, VZV, CMV, EBV, HHS-6, човешки полиомни вируси ВК (BKV), JV (JCV), МСС; torqueteno вируси, хламидии, коксиели и др. Подготвяме и предложения за "пакетни услуги" - за предоперативен скрининг, бременни, рискови контингенти, годишни профилактични изследвания и др. Друго предстоящо и много важно е, разясняване на значението на провежданите от нас изследвания. Например, много хора, които са имунизирани срещу хепатит, не знаят каква е степента на защита 5-6 г. след ваксинацията. Други, когато попаднат в ситуация на контакт с дете, болно от варицела, се чудят как да реагират, защото не са сигурни дали са преболедували. Всички тези въпроси (а и много други) могат да отпаднат след съответнотовисокотехнологично изследване.