"При тотална плексусна увреда чрез високоселективен нервен трансфер успяваме да възстановим функционалността на горния крайник. Присаждаме нервни интерпонати, там където има нужда. Взимаме ток от съседни неувредени нерви под микроскопско увеличение, строго селективно определяме от коя част на нерва можем да вземем ток без да нарушим функцията му и съответно той да даде живот на увредения мускул".
Това, както и други иновации в областта на хирургията на ръката коментира доц. Д-р Маргарита Кътева, началник на отделението по хирургия на ръка и реконструктивна хирургия в УМБАЛ СОФИЯМЕД в представянето си по време на специалното събитие "Алманах на иновациите в здравния сектор за 2019 г. В рамките на него бяха презентирани проектите на участниците в конкурса на Капитал “Иновации и добри практики в здравния сектор" 2019.
Доц. Кътева уточни, че базирайки се на познанията върху точната топографската анатомия на нерва има възможност за съвременно оперативно лечение на детската церебрална парализа.
"Ние ще „прережем“ тази част от нерва, която предизвиква спастичната парализа, което е невероятно и не може да се постигне и с години рехабилитация, а след оперативната интервенция още на другия ден виждаме желания резултат".