Здравеопазването е на автопилот
Най-важно е предаването на знанията, казва доц. Теодор Атанасов
13.8.2015
в.Стандарт-Здравето
Надпреварата за млад медик вече тече с пълна сила. "Стандарт" събира предложенията за най-добрите лекари до 40 г. у нас. Както и за болничните мениджъри, които им дават шанс да се развиват в България. Тримата първенци сред лекарите ще получат 1 -годишни стипендии в размер на 400 лв. месечно. Инициативата е част от кампанията "Млад медик" на в. "Стандарт", която се провежда заедно с Министерство на здравеопазването, Българския лекарски съюз (БЛС) и Дарик радио. Критериите, по които ще се оценяват кандидатите, са разработени съвместно с БЛС и Гражданска инициатива "Млади лекари за ново здравеопазване" и можете да ги видите на сайта ни - www.standartnews.com. Всички номинации пращайте на електронния адрес: mladlekar@gmail.com. Крайният срок е 15 август. Очакваме ги!
Д-р Теодор Атанасов е на 41 години, завършил е медицина в МУ-София със среден семестриален успех 5.30 и общ успех от държавните изпити - 5.60. Взел е специалност по обща хирургия през 2004 г. и гръдна през 2015 г. В момента работи в УМБАЛ "Софиямед", а преди това в УМБАЛСМ "Пирогов". Участвал е в авторски колективи при 42 публикации, има 70 лекции и представяния на научни форуми, семеен е.
- Доц. Атанасов, защо избрахте медицината?
- Изборът до голяма степен беше предопределен от семейната среда. Моите родители са лекари, както и широкият кръг от семейните приятели. Никога не ми е хрумвала идеята да се занимавам с нещо друго. Хирургичните специалности дават възможност да се помогне пряко, а резултатите са видими веднага. За постигане на оптимални резултати е необходимо непрекъснато развитие и трупане на опит и знания. Дипломата не те прави добър специалист, а само ти дава право да се развиваш в съответната област.
- Вярвате ли в Хипократовата клетва, или смятате, че няма място за нея в комерсиализпраното ни общество? Кой е най-важният принцип в нея според вас?
- Хипократовата клетва е един морален акт и отражение на ангажимента, който всеки лекар поема към пациентите и към младите колеги. Тази клетва подчертава морално-етичните страни на медицинската професия, като в същността си поставя на първа линия здравето на болния човек. Макар и да не е свързана директно със законови норми, тя е символ на уникалността на лекарската практика. Нашата "суровина" е човешкият живот, а крайният продукт - възможността да му се наслаждаваме максимално дълго. Най-важният принцип е приемствеността и предаването на знания на следващите поколения.
- Като лекар кои са най-важните професионални принципи за вас?
- Професионализъм, перфекционизъм и отговорност. В медицината оптимални резултати се постигат, когато се използват теоретичните знания, практическото наблюдение и експериментирането. Добрият лекар трябва да има силен експериментаторски дух, за да успее да превърне невъзможното във възможно.
- Какво мислите за здравната система в България? Дава ли тя достатъчно възможности за добро лечение и за нормално практикуване на медицина?
- Здравната система у нас е на автопилот от години. Всеки здравен министър идва с огромна кошница добри намерения, но резултатът е видим. Както в много други сектори и в този на здравето няма приемственост и последователност. Ресурсите са ограничени и се разпределят неадекватно и несправедливо. Позволява се на частни интереси да доминират над държавните. Жалко е, че освен ниското заплащане самата система отказва специалисти от работа тук или изобщо от професията.
- Има ли пречки в достъпа до лечение за пациентите - например финансови, технологични?
- Системата у нас е леснодостъпна за пациентите. В големите градове концентрацията на медицински кадри даже превишава нуждите. Друг е въпросът доколко тези множество звена успяват адекатно да решат проблемите на нуждаещите се. Нерядко пациенти преминават през няколко лечебни заведения даже по незначителни поводи. Във финансово отношение основен проблем поне в хирургичните специалности е срамно ниското остойностяване на клиничните пътеки, което обрича пациентите на медицина от миналия век. Съвременните високотехнологични интервенции изискват адекватно като вид и обем оборудване, съответния специфичен инструментариум и не на последно място - инвестиции в адекватно обучение на кадрите. Технологично сме значително под средното европейско ниво, но се забелязва тенденция към положителни промени.
- Какво искате да се промени в здравната система?
- Най-важното според мен за нормалното функциониране на здравната система е да бъдат въведени и наложени ясни правила и стандарти. Да се остойностят реално дейностите. Да се акцентира на обучението на кадрите - сега има прекрасни програми на хартия, но на практика младите лекари не получават необходимите знания и умения, за да могат да практикуват самостоятелно. Трябва да се персонализира отговорността за подготовката на кадрите -да се знае кой какви ангажименти има и когато се установят пропуски, да сме наясно чия е отговорността.
- Какво бихте казали на хората, от които зависят промените?
- Смятам, че е крайно време държавата да се намеси и да въведе една обща регулативна рамка за всички медицински дейности. Да се работи по стандарти, които не е нужно ние да измисляме - всички европейски асоциации са изработили такива за всяко заболяване. Достатъчно е за всяка специалност съответната гилдия да ги разгледа и приеме. Пожелателно е болниците да бъдат наситени с апаратура, която да се обновява през определени периоди. Това ще позволи достъп и на специализантите, които нерядко биват ограничавани и лишавани от възможността да работят със съвременните апарати с оглед чисто физическото им опазване. И не на последно място - да се остойности медицинския труд. Да се прекъсне зависимостта на лекарите от това, колко пациенти са обработили и каква е стойността на клиничната пътека.
- А на пациентите?
- На пациентите най-напред пожелавам да бъдат здрави. Искам да им кажа, че високотехнологична медицина се прави и у нас - УМБАЛ "Софиямед" е пример за такова място, и че нивото се определя основно от знанията и уменията на лекаря и екипът, с който работи той, а не винаги само от вида и условията на болницата. В този ред на мисли, колкото повече професионалисти има в една болница, толкова и нивото й ще е по-високо. Вярвайте и се доверявайте повече на вашите лекари!