14.9.2014г.
в.Труд
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=4243569
Животоспасяваща интервенция извършиха инвазивните кардиолози в болница „Софиямед“ и спасиха 46-годишна жена. Пациентката получава обширен преден миокарден инфаркт в началото на месец юни когато по спешност и е извършена ангиопластика с имплантация на стент. В последствие при неспазване на предписаната терапия жената получава втори инфаркт и изпада в клинична смърт поради получените усложнения от камерна тахикардия и мъждене. Това налага специалистите да проведат реанимационни процедури с многократни дефибрилации, чрез които стабилизират пациентката и я насочват към отделението по кардиология и инвазивна кардиология в „Софиямед“.
След направени пълни изследвания медиците преценяват, че единственото спасение за пациентката е поставянето на т.нар. ICD (имплантируем кардиовертер дефибрилатор). Този модерен апарат комбинира функцията на пейсмейкър, който при поява на опасни аритмии генерира електрошок в сърцето или погасяваща електростимулация и предпазва пациентката от смърт.
„В случая на конкретната пациентка не съществуваше друга алтернатива за лечение освен поставянето на ICD, тъй като стандартния пейсмейкър не се прилага при такива случай. Специфичното в лечението, което извършихме чрез този модерен вид пейсмейкър е, че когато възникне опасна аритмия, умната електроника я спира чрез погасяваща електрокардио стимулация или дефибрилация. Интервенцията на пациентката беше извършена съвместно с инженери от САЩ, представители на фирмата-производител, което гарантира най-добрите резултати“, коментира доц. д-р Добри Хазърбaсанов, завеждащ отделението по кардиология и инвазивна кардиология в болница „Софиямед“.
Към момента пациентката се чувства добре и няма оплаквания, но специалистът обръща внимание, че все повече хора имат нужда от имплантирането на тези модерни устройства, но поради високата им цена и нуждата от доплащане за тях се поставят в ограничен брой.
„За съжаление за много пациенти този тип пейсмейкъри е единствена алтернатива. Те се поставят при хора с животозастрашаващи аритмии най-често след преживян тежък миокарден инфаркт. В света се използват от 20 г., докато в България се имплантират значително по-малко на брой пациенти отколкото е необходимо поради непълната реимбурсация“, допълва доц. Хазърбасанов.