EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Между 4 и 6 месец бебето трябва да може да хваща предмети с ръце

Доц. д-р Ралица Георгиева, завеждащ Клиниката по неонатология в СБАЛ по Детски болести и консултант към УМБАЛ "Софиямед":
Между 4 и 6 месец бебето трябва да може да хваща предмети с ръце
До първата годинка прави крачки, водено за ръце

в.Телеграф
8.8.2015

Развитието на новороденото и кърмачето е интензивен и многостранен процес, включващ както наддаването на тегло, увеличаване на ръста и обиколката на главата, така и придобиването на определени двигателни умения, познавателни и социално-емоционални функции.
Развитие
Развитието на кърмачето се определя както от здравословното състояние на детето, така и от въздействащите фактори на външната среда - хранене, емоционално въздействие, двигателно стимулиране и др. Разработени са норми за физическото, нервно-психичното и двигателното развитие на кърмачето. Те могат обаче да варират нормално в определени граници, така че повод за безпокойство и необходимост от специализирана консултация е налице при съществено и прогресиращо изоставане в развитието на детето.
Завеждащата Клиниката по неонатология в СБАЛ по детски болести и консултант към АГ Клиниката на УМБАЛ "Софиямед" доц. д-р Ралица Георгиева коментира, че родителите трябва да бъдат запознати с основните етапи в двигателното и нервно-психичното развитие на кърмачето, така че сами активно да търсят помощ. Специалистът обръща внимание, че в периода до 3-месечна възраст детето трябва постепенно да придобие добър контрол на главата (през първия месец я повдига за кратко от положение по корем, но на 3 месеца я държи стабилно и има опора на предмишниците).
"От 4-ия до 6-ия месец започва да се обръща от гръб по корем и обратно, посяга и хваща насочено с двете ръце, има опора на крачетата, когато се придържа в изправено положение под мишниците. В периода 7-9 месеца кърмачето трябва да седи стабилно, към края на периода се опитва да се изправя с неподвижна опора. От 10-ия до 12-ия месец прави крачки, водено за ръце, задържа се стабилно в изправено положение, има по-добра координация на ръцете, произнася 2-3 думички", казва доц. Георгиева.
Когато е налице проблем в развитието на кърмачето, първо трябва да се определи дали физическите показатели и храненето са оптимални за възрастта, тъй като това е много важна предпоставка за всички останали компоненти на развитието. Следващият етап е изясняването на причините за изоставане в развитието и предприемането на лечение.
Нервна система
"Важно е наличието на детайлна информация от бременността и състоянието на детето след раждането, установени ранни отклонения от страна на нервната система (през първата седмица). Понякога може да има леко или умерено изоставане в развитието без определен причиняващ фактор, което се повлиява добре от методи за стимулиране на двигателните функции. В други случаи обаче могат да бъдат налице различни патологични състояния от страна на централната или периферна нервна система, които изискват и специфично лечение", уточнява неонатологът.
Важна задача на родителите е да проследяват основните етапи в развитието на кърмачето, да прилагат в ежедневните грижи и контакт с детето методи за двигателно и емоционално стимулиране, да търсят активно съветите на наблюдаващия педиатър, а при необходимост и на специалисти - неонатолози, детски невролози.
"Ранното установяване на макар и леки проблеми в развитието и навременното започване на специализирани рехабилитационни процедури в огромната част от случаите води до пълно нормализиране на състоянието и постигане на отлично качество на живот на малките пациенти", успокоява специалистът.

Безплатна лекция за родители в Софиямед
Доц. Георгиева ще изнесе лекция на тема:" Нервно-психично развитие на новороденото" в рамките на безплатното Училище за родители на УМБАЛ "Софиямед" следващата сряда - 12-и август от 15 ч. в Конферентната зала на лечебното заведение на ет. 6, намираща се на бул. "Г. М. Димитров" 16.
От "Софиямед" уточняват, че лекциите в училището им са безплатни и не изискват предварително записване. Всяка сряда преди началото и след края на всяка лекция бъдещите родители могат да посетят Отворените врати в Клиниката по акушерство и гинекология и неонатология, като разгледат условията в нея и се запознаят лично с различните специалисти. Партньори на безплатното Училище за родители са едни от водещите утвърдени марки козметика за грижа за кожата на новороденото и майката, както и за бебешки принадлежности и играчки.