EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Новата методика за финансиране на болниците обрича пряко пациентите

Проф. д-р Константин Чернев, завеждащ Клиниката по вътрешни болести в УМБАЛ "Софиямед":
Новата методика за финансиране на болниците обрича пряко пациентите

в.24 часа, стр. 9
17.4.2015г.

- Проф. Чернев, новата методика за заплащане на дейността на лечебните заведения вече влезе в сила. До какво мислите ще доведе тя и защо въпросът породи толкова голяма дискусия?
Новата методика действа от 15 дни и все още не сме разбрали до какви резултати ще доведе. Основната й цел е да ограничи финансирането на лечебните заведения, което от своя страна ще доведе до намален прием на "мъртви души", на пациенти с леки заболявания и като цяло на обшия брой на пациентите, постъпващи за болнично лечение в здравните заведения. Според мен новата методика нарушава правилата на солидарността и обрича пряко пациентите, които имат нужда от прием в болница, чрез използване на командноадминистративен подход. Работещите болници са изключително натоварени най-вече поради тежкия дисбаланс, който съществува между доболничната и болничната помощ. Не добрата организация и редица други неудачи в доболничната помощ водят до инвертиране на цялата медицинска дейност. Нормално, 60 до 70% от здравната помощ се извършва в доболничната помощ. У нас този модел е обратен, като болниците поемат голямата част от задачите именно на доболничната медицинска дейност.
- Какво е Вашето мнение и за другата предстояща реформа, касаеща новия здравноосигурителен модел и т.нар. здравноосигурителни пакети?
В момента се работи много интензивно и върху закона за здравното осигуряване. Обсъждат се въпросите на осъществяването на болничната лечебна дейност в основен и допълнителен пакет. Същевременно в пространството излизат доста факти, от които се вижда, че от една страна средствата, с които в момента се финансира здравеопазването -около 3, 3 млд. лв. се конкурират с някакви неясни изчисления-около 4 млд. лева, които се "въртят под масата" в болничните заведения. Ако това е вярно, преди обсъждането на модела на здравното осигуряване трябва да се изработят критериите за хоспитализации, каквито съществуват в редица държави. На второ място, трябва да се реши проблемът с диспропорцията с дейността на болничната и доболничната помощ и по-нататък да се търсят формите за рационално използване на осигурителния ресурс. В момента лично аз считам, че ако не бъде добре преоценено наложеното ограничено финансиране на здравните заведения може действително да се достигне до сериозни неудачи на първо място, по отношение на пряката клинична работа, засягаща здравето на пациента. От друга страна, редица по-малки болнични заведения, а и по-големи ще изпитат съществени финансови затруднения, тъй като финансирането им е чрез клиничните пътеки. В някои случаи може да се достигне и до фалити на добре работещи болници, обслужващи важни райони в страната. По този начин вместо планово реформиране на здравните заведения ще възникнат сериозни и трудно решими проблеми от национално здравно значение. Ограничаването на финансирането може да доведе и до пропуски в диагнозата при много междинни състояния, до пропуски в диагнозата или забавено хоспитализиране при редица тежки заболявания-сърдечно-съдови,онкологични и други, което след това ще доведе до още по-големи разходи.
- Голям процент от бюджета на НЗОК се отделя и за медикаменти, как ще коментирате този въпрос?
Важен финансов проблем е и увеличението на средствата, които се използват за медикаментозно лечение. Те се увеличават прогресивно. От една страна в практиката навлизат нови медикаменти, които оскъпяват лечението. От друга-например, в много от клиничните пътеки за лечение се изисква задължително прилагане- било то и не на толкова скъпи медикаменти, което е необосновано. В много от клиничните пътеки лечението може да бъде редуцирано. Приложението на новите скъпоструващи медикаменти в онкологията, ревматологията, хематологията, гастроентерологията трябва да бъде оценено с оглед на тяхната пряка ефективност. Много се говори за преценка на качеството на клиничната работа в болниците, както и на лечението, за което аз лично съм песимистично настроен, че може да бъде осъществено реално в нашата страна.
- И по-конкретно, смятате ли, че новата методика ще засегне по някакъв начин и лечението на пациентите с хепатит и виждате ли вече нейният ефект върху пациентите в ръководената от Вас Клиника?
По отношение на лечението на пациентите с хепатит С мога да кажа следното. В момента съществуват няколко нови схеми за лечение със съвсем нов тип медикаменти, тъй наречените безинтерферонови режими, които са почти двойно по-ефективни от досегашното лечение и с много малко странични ефекти. Цената на лечението се доуточнява, но тя ще бъде малко по-скъпа или еднаква с провежданото до момента лечение. Специално ниегастроентеролозите се надяваме, че новото лечение ще бъде утвърдено в най-къси срокове. По отношение на въпроса Ви за ефекта от новата методика върху дейността на Клиниката, която оглавявам в УМБАЛ "Софиямед" ще отговоря точно след една седмица, когато ще изчерпим лимита, който ни се полага, 10 дена преди края на месеца. Но при нас вече идват пациенти, на които е отказан прием в други болнични заведения. Тоест, ако трябва да обобщя, от новата методика първо ще бъдат засегнати правата на пациентите -за свободен достъп и избор на болница за лекуване, второ-ще бъдат засегнати общите интереси на болниците, както и тези на здравния им персонал. Лично аз считам, че може би много моменти от Методиката ще бъдат преоценени, но предстои много организационна работа-на първо място за регулиране на дисбаланса между доболничната и болничната помощ, и на второ- правилата и критериите за хоспитализация.
***
Проф. д-р Чернев е бил национален консултант на България по вътрешни болести и гастроентерология. Специализирал е в институти и болници в цяла Европа и САЩ. Има над 250 научни труда, от които над 50 в чужбина. Автор и редактор е на редица медицински учебника и монографии. Член е на български, европейски и световни организации по гастроентерология и ендоскопия, на Световната асоциация по трансплантация, на Европейската група за проучване на инфекцията с хеликобактер пилори, на Международна академия на науките със седалище в Мюнхен. Проф. Чернев е един от най-добрите специалисти в България в целия спектър на гастроентерология та и на хепатологията -диагностика и лечение на хронични хепатити, чернодробна цироза, рак на черния дроб и други.