в.Монитор
27.09.2013
http://www.monitor.bg/article?id=401666
От 2 октомври до 18 декември всяка сряда от 15:30 ч. водещи специалисти от болница „Софиямед” в рамките на проекта „Училище за родители” ще учат бъдещи майки как се подготвят за бременността и появата на новороденото. Повече за пренаталната диагностика, как трябва да се храним и спортуваме през 9-те месеца бременните ще могат да обсъждат със специалиста по акушерство и гинекология от ДКЦ “Софиямед" д-р Христина Кръшкова на 16 октомври. А големият въпрос, който стои пред всяка бъдеща майка - как да роди – нормално или секцио, дамите ще могат да обсъдят с д-р Валери Нецов, завеждащ АГ отделението в болница „Софиямед” на 23 октомври. Преди началото на всяка лекция, всяка сряда от 15:00 ч. бременните ще могат да посетят отделението по акушерство и гинекология и неонатология на МБАЛ „Софиямед”, като разгледат условията в него и се запознаят с различните специалисти.
Диагностиката по време на бременността, известна още като пренатален скрининг, включва комплекс от методи и техники, които позволяват още преди раждането да бъдат установени различни отклонения в нормалното развитие на вашето бебе.
Скрининговата програма започва в 3-4-та гестационна седмица с установяването на бременността. Задължителният преглед включва ултразвуково и бимануално изследване на матката, извършено от акушер-гинеколог. Посредством ултразвуковото изследване още в началото на бременността специалистът би могъл да забележи, ако съществува някакво отклонение в нормалното развитие през ембрионалната фаза. Вторият задължителен период, на който следва да се обърне специално внимание, е 12-ата гестационна седмица. Тогава се извършва т.нар. биохимичен скрининг, който включва специално изследване за оценка на риска за раждане на дете със синдром на Даун, дефект на невралната тръба и други вродени аномалии. Процедурата се състои във вземане на венозна кръв от бременната и ултразвуково изследване от акушер-гинеколог, който има квалификацията на морфолог. Кръвната проба се изпраща в централната генетична лаборатория, където се изследват определени параметри от нея, съпоставят се с ултразвуковото изследване и се извършва изчисление на статистическия риск за отклонение на нормалното развитие на плода. Важно е да се отбележи, че биохимичният скрининг бива ранен и късен. Ранният се извършва в 12-ата гестационна седмица, докато късният - в 17-ата. Другият скрининг, който се прави по време на бременността, представлява отново ултразвуково изследване, но с помощта на 4D ултразвуков апарат по време на 23-24-та седмица. Изследването позволява специалистът, който проследява бременността в детайли, да разгледа и изследва анатомията на плода, с цел констатиране на евентуална аномалия. В случай че резултатите от различните скрининги и последващата диагностика изолират наличие на определена генетична аномалия или друг здравословен проблем, те ще бъдат в основата на информираното решение за терапия, което ще вземе семейството съвместно с наблюдаващия акушер-гинеколог или специалист по генетика.
Съществуват рискови групи бременни, отношението към които следва да бъде по-задълбочено. Това са жени, при които при предходна бременност са установени аномалии в развитието на плода – при тях се препоръчва хориална биопсия или амниоцентеза; такива с диагностициран диабет и родилките в напреднала възраст - над 35 г. Колкото повече напредва възрастта на жената, толкова повече се увеличава рискът от генетични аномалии на плода. Именно затова скринингът и 4D ултразвук при тях е задължителен.