EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Оперираме лапароскопски и бременни, по-щадящо е за тях и за бебето

в. 24 часа
23.1.2015

Д-р Валери Нецов, завеждащ отделението по гинекология в университетската болница "Софиямед":
Оперираме лапароскопски и бременни, по-щадящо е за тях и за бебето
Чрез биохимичен скрининги 4D ехографско изследване рано се вижда дали плодът има аномалии
в. 24 часа Стр. 18
________________________________________
На 21 януари се отбеляза Денят на родилната помощ, по известен като Бабинден. За раждаемостта и демографските тенденции разговаряме с д-р Валери Нецов, завеждащ отделението по гинекология в университетска болница "Софиямед ".
- Д-р Нецов, според изнесените в началото на годината данни демографската криза в България се задълбочава. Какви са вашите наблюдения, защо например все повече жени раждат в по-напреднала възраст. На какво се дължи това?
- Да, наистина в България има демографска криза. Раждаемостта намалява, а се увеличава делът на възрастното население. Това се дължи, от една страна, на по-малкия брой раждания и, от друга - на увеличаването на средната продължителност на живота. Това е процес, характерен за развитите държави в Европа. И ние следваме нормалните европейски тенденции.
По отношение на жените, които предпочитат да раждат по-късно, определено смятам, че това са жени с образование и стабилна професия, искащи да се развиват професионално и да правят кариера. И именно в това се крие причината те да отлагат бременността си за по-зряла възраст.
- До какво може да доведе по-късното раждане?
- Когато една жена реши да ражда в напреднала възраст, рискува върху бременността й да се отразят всички заболявания, възникнали до този момент. Като например заболявания на бъбреците, на ендокринната система, възпалителни процеси на женските полови органи, високо кръвно налягане и т.н.
Самото забременяване може да бъде по-трудно именно заради развитието на гинекологични заболявания като ендометриоза, различни възпаления, миома на матката, които да доведат до някаква степен на стерилитет. За да се избегнат подобни рискове, ако жената е направила избора си или по стечение на обстоятелствата е забременяла по-късно, трябва задължително да се направят изследвания за евентуални генетични или морфологични аномалии на плода Това се осъществява чрез ранен и късен биохимичен скрининг и 4D ултразвуково изследване на плода. При съмнение за някаква аномалия или проблем в миналото на бременната жена препоръчвам хориална биопсия или амниоцентеза.
Никой не трябва да подценява тези изследвания с оглед сигурността на здравето на бъдещото дете и аз препоръчвам на всички мои пациентки да ги правят.
В Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Софиямед" разполагаме с най-модерната и съвременна апаратура за 3D и 4D изобразяване на плода. Важно е бъдещите майки да знаят, че тя има изключително големи възможности за откриване на аномалиите в най-ранните стадии от развитието на плода, което е от изключителна важност.
- Разкажете повече за апаратурата, чрез която помагате на жени с гинекологични проблеми. Доколко тя е важна за правилното диагностициране и последващото лечение?
- Насочеността на отделението, което ръководя в клиниката ни, е да лекува гинекологичните заболявания чрез ендоскопски хирургични операции. Разбира се, когато се налага, извършваме и операции по класическия метод на отворената хирургия. Така могат да бъдат лекувани миоми на матката, кисти на яйчниците, вродени аномалии на матката, неправилни маточни кръвотечения, стерилитет от различен произход. На нашите пациентки лично аз винаги препоръчвам да се оперират лапароскопски, защото предимствата на този тип методика са изключително големи както по отношение на по-бързото възстановяване на пациентките след операцията, така и на крайния резултат от нея. Болницата ни разполага с последен модел ендоскопска апаратура на фирмата "Карл
Щорц" с пълен инструментариум за извършване на лапароскопска и хистероскопска хирургия.
Пример за все по-често срещано заболяване например е ендометриозата. Много млади жени имат кисти на яйчниците или сраствания около тях и маточните тръби, които са изява на заболяването. Това е една от честите причини за стерилитет при младите жени. В тези случаи успешно прилагаме методите на лапароскопската хирургия. Като АТ специалист за мен и моите колеги в "Софиямед" запазването на детеродните органи при пациентките с АГ заболявания е от изключителна важност, защото стандартно повечето колеги при наличието например на кисти на яйчниците директно пристъпват към тяхното отстраняване. Именно затова и в клиниката прилагаме предимно ендоскопски хирургични методи като хистеро- и лапароскопия, за да минимизираме травмите за самите детеродни органи. Целта е да дадем още една възможност на бъдещата родилка за нормално зачеване и една нормално протичаща бременност.
- Кога лапароскопските операции са по-доброто решение в сравнение с класическите отворени операции?
- Преимуществата са много. Първо, самата операция се извършва много по-прецизно, защото видимостта в оперативното поле е доста по-добра.
Лапароскопските инструменти са много фини и не травмират органите. Кръвозагубата е изключително малка, затова тези операции се наричат безкръвни. Възстановяването на пациентките става за 1-2 дни, дори при най-тежките операции от карцином на шийката на матката А възпалителни усложнения не се наблюдават. Операторът пък има възможност да запази в максимална степен органите на жената, т.е. интервенциите са нерадикални.
И не на последно място този тип операции се извършва през 3 малки отвора на коремната стена на жената и в този смисъл при лапароскопските операции няма груби естетични дефекти. Важно е да се знае, че бременността не е противопоказна за извършване на лапароскопска операция, напротив.
До 16-ата гестационна седмица, когато бъдещата родилка има миома, или киста на яйчника, която е усложнена, лапароскопското лечение е възможно и операцията по никакъв начин не застрашава бебето и не създава риск за него.
- Какво ще посъветвате жените, които се колебаят кога точно да планират бременността си?
- Разбира се, това е много личен въпрос. Всяка жена трябва да бъде свободна да взима решението за това сама. Но в медицинската практика се смята, че най-добрите години за раждане на първо дете са между 23 и 30 г. За съжаление, за всеки аспект по темата бременност и раждане дамите се обръщат към форумите и интернет, а не директно към нас, акушер-гинеколозите. А това често води до объркване на пациентките, тъй като се случва хората, които пишат по тези теми в интернет, да не са достатъчно компетентни, за да отговорят на всички въпроси. Именно затова в нашата болница имаме и безплатно Училище за родители всяка сряда То се провежда от 15 часа. Целта е бъдещите майки да имат възможност за директен контакт с нас. Да получат най-точната и изчерпателна информация по въпросите, които ги интересуват, притесняват или по които се колебаят как да постъпят.
В него участваме не само ние, акушер-гинеколозите, но и акушерки, педиатри, неонатолози, психолози, анестезиолози, дерматолози и други специалисти, които имат за цел да запознаят бъдещите родители наистина с най-важните аспекти по темата бременност, раждане и грижи за бебето през първата му една годинка.