Съгласно действащото законодателство на Република България, всяко лечебно заведение е длъжно да осигури външна оценка на качеството на дейностите, свързани с използването на източници на йонизиращи лъчения за медицински цели, един път на пет години или по-често, ако го изискват съответните медицински стандарти, като това се извършва съгласно Препоръките на Европейската комисия за клиничен одит на медицинските радиологични процедури.
Прецизното качествено и количествено реализиране на предписаната доза е ключът към успеха на лъчелечението. Точността на облъчването е пряко свързана с терапевтичния резултат, както по отношение на контрола на раковото заболяване, така и по отношение на запазването на здравите тъкани, доколкото е възможно. Следователно е изключително важно да се достави точна доза, не само по отношение на количеството, но и на точното местоположение на тумора. Дозиметрията е науката за измерване, изчисляване и оценка на дозата от йонизиращите лъчения, а дозиметричният одит гарантира, че дозите, получени от пациентите, са точни и се реализират с коректно калибрирани машини.
Непосредствено след откриването си, Отделението по лъчелечение и радиохирургия подаде заявка за участие в дистанционен дозиметричен одит, провеждан съвместно от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) и Световната здравна организация (СЗО), чиято цел е проверка на основното дозиметрично калибриране на линейните ускорители, използвани за лъчетерапевтични цели. За да се гарантира точността и безопасността на облъчването на нашите пациенти, в одита бяха включени всички качества на лъчението на двата линейни ускорителя, използвани клинично в отделението.
Резултатите от проведения одит са много под толеранса от 5%, зададен от МААЕ; нещо повече, точността на дозиметричното калибриране на двете енергии на фотонното лъчение, използвани за високо прецизни техники като радиохирургия, бе потвърдена в рамките на 0.5%.
„Радваме се да получим такава положителна обратна връзка от МААЕ, което подчертава ангажимента на нашето отделение да поддържа най-високите стандарти за безопасност в съвременното лъчелечение“, споделя д-р Иван Георгиев, завеждащ Отделението. „Това постижение е доказателство за упоритата работа, опита и професионализма на нашия екип от медицински физици в Дозиметричната лаборатория към отделението, който поставя на първо място безопасността и точността във всеки аспект от нашата работа.“
***
За МААЕ:
Международната агенция за атомна енергия е централният световен междуправителствен форум за научно и техническо сътрудничество в ядрената област. Работи за безопасна, сигурна и мирна употреба на ядрената наука и технология, като допринася за международния мир и сигурност и целите на ООН за устойчиво развитие.
Дистанционният дозиметричен одит на МААЕ/СЗО се провежда вече над 20 години, като дозиметричната лаборатория на МААЕ в Зайберсдорф, Австрия, извършва около 800 до 900 одита на лъчетерапевтични снопове годишно за повече от 130 държави. Към днешна дата агенцията е извършила приблизително 15 000 проверки по целия свят.