Специалистът по АГ в ДКЦ и УМБАЛ "Софиямед" д-р Иван Димитров коментира какви усилия за насърчаването на кърменето се полагат в Клиниката по АГ на УМБАЛ "Софиямед" в новия брой на списание "Кенгуру"
сп. Кенгуру
22.12.2014
АНКЕТА
С цел да бъдем максимално полезни на нашите читатели и за да представим как специализираните АГ болници и родилни отделения подкрепят и промотират кърменето, на- правихме кратка анкета, в която се опитахме да потърсим отговорите на някой от най-важните въпроси, свързани със съдействието на персонала към майката, която желае да
кърми. В този брой ви представяме Университетска болница "Софиямед", а отговорите получихме от д-р Иван Дими-
тров, акушер-гинеколог в болницата.
1. Какви дейности по подкрепа на кърменето се осъществяват във вашата болница?
Кърменето е изключително важна част от първите месеци от живота на бебето. Децата на майчина кърма са по-здрави, боледуват по-рядко, имат по-рядко нарушения на храносмилането – така наречените „колики“ / причина за много безсънни нощи на семейството/.Алергията към белтъците на кравето мляко / адаптираните млека са обработено краве мляко/ е кошмар който спохожда всяко 10-то дете на адаптирано мляко през 1-вата година от живота. Поради това екипа на АГО на УМБАЛ “Софиямед“ полага всички усилия да подкрепи родилката в този толкова естествен, но не винаги така лесен в началото процес.
2. Как информирате родилките за предимствата и практическото осъществяване на кърменето?
Нашите пациентки получават подробна информация за предимствата на кърменето още по време на тяхната женска консултация, която всеки от лекарите и голяма част от акушерките на АГО водят в ДКЦ „Софиямед“, както и на поредица от лекции организирани в Училището за родители в нашата болница. Разбира се информация за предимствата на кърменето пациентките получават и в самото отделение, още при техния прием и непосредствено след раждането.
3. Практикува ли се във вашата болница поставяне на бебето на гърда в първите минути след раждането?
Да, за всяка родилка, която пожелае това. Някои от нашите пациентки много държат на този първи контакт, който от една страна е една много силна позитивна емоция, а от друга е импулс за каскада от рефлекси стимулиращи процесите на лактация.
4. Обяснявате ли на майките как да слагат бебето на гърдата и как да запазят и стимулират производството на мляко?
При някои от нашите пациентки нещата се случват някак естествено. Родилката уверено слага бебето на гърдата, то засуква и всичко се подрежда чудесно. Все пак това е природен процес затвърден от милиони години еволюция. При други обаче не винаги е така гладко. Майката е неуверена. Подхожда със страх, колебае се дали това, което прави е правилно. Понякога гърдите се напрягат и стават болезнени. Майката избягва да поставя бебето на гърдите поради страх от болката. Самото бебе в първите дни не суче така интензивно. Гърдите се напрягат още повече и болката става по-силна. Затваря се порочен кръг. Много жени се отказват от кърменето в този момент. Акушерките в нашето отделение са хората, които се грижат да няма подобно неблагоприятно развитие. На всяка родилка те показват как да се постави бебето на гърдата, какви грижи да полагат за гърдите, ареолите и зърната, как да се изцеждат гърдите когато е необходимо, каква козметика да се използва, така че кърменето да е удоволствие и бебето да е здраво.
5. С какви средства за подпомагане на кърменето разполага болницата (помпи за кърма и др.)?
Отделението ни разполага с необходимото оборудване – помпи за изцеждане на майчиното мляко, въпреки че почти всяка родилка предпочита да използва своя индивидуална помпа и рядко някоя от нашите пациентки се възползва от помпите на болницата.
6. Има ли достатъчно помпи за кърма, които да се използват от майките при нужда? Имали възможност майките да използват собствени помпи, в случай че наличните в здравното заведение не достигат?
Нашите пациенти са изключително добре осведомени и предпочитат да използват собствени лични помпи. Нямам до момента пациентка, която да е проявила желание да използва обща/на отделението/ помпа, независимо че те са стерилизирани по всички правила на асептиката и антисептиката.
7. Разполагате ли с консултанти по кърмене и въпрос на желание ли е майката да се възползва от съветите му или е практика на болницата да го осигури за всяка родилка с цел поощряване и подкрепа на кърменето?
Консултанти по кърмене са нашите детски акушерки. Те са преди всичко компетентни, но и много добронамерени, подхождащи с грижа към този важен процес .
8. Към кого може да се обръщат майките, ако заявените от болницата мерки за подпомагане на кърменето не се прилагат от отделни представители на персонала?
Това не се случва, но все пак в АГО на УМБАЛ “Софиямед“ всеки може да се срещне със старшата акушерка на отделението Адриана Илиева или началника на клиниката доц. Никола Василев, за да сподели впечатленията си, позитивни или негативни и даде своите препоръки.