9.6.2023
Предстои да разкрием специализиран „Простата център“
Разполагаме с последно поколение лазерна система за лечение на увеличенa простата и бъбречно каменна болест
-Проф. Давидов, имате над 25 годишен професионален опит в областта на лечението на урологичните заболявания. Вие сте първия специалист извършил лазерна операция на увеличена простатав България. Какви са съвременните тенденции в тази насока?
Първите стъпки, които бяха направени по отношение на този вид хирургия преди години, се съсредоточаваха, образно казано, върху създаване на канал в центъра на увеличената простата, през който да преминава урината. Това, което се прави във водещите центрове в света в момента е отстраняване на цялата увеличена простатна тъкан – енуклеация, на простатата, което е процедурата водеща до изключително добри краткосрочни и дългосрочни резултати. В своите дългосрочни резултати лазерната хирургия е сравнима с отворената операция на простатата, която е стандарт в постигането на добри резултати, но за съжаление е изключително травматична. Затова и във времето се използва все по-малко.
При много големите доброкачествено увеличени простати друга съвременна тенденция е операциите да се извършват чрез роботизирана хирургия. Със системата „Da Vinci” е възможно и се оперират увеличени простати, но в сравнение с лазерната хирургия -нейните предимства като че ли са повече. При лазерната хирургия не се създават малки изкуствени отвори, докато при роботизираната- все пак те се налагат заради влизането в коремна кухина на инструментариума. Но разрезите са много малки – 4,5бр, разрязва се пикочния мехур или капсулата на простатата. При злокачествените заболявания на простата роботизираната система „Da Vinci” е стандарт.
–Кои са останалите предимства на лазерните технологии в областта на увеличената простата? От скоро „Софиямед“ разполага с последно поколение лазерна апаратура за лечение на урологични заболявания?
Предимствата на приложението на лазерните системи в урологията в последните години е огромно. Сред тях са по-малката кръвозагуба, по-малката оперативна травма, липсата на разрез или отвор откъм коремната стена, както и неограничен обем на простатата и размерите на камъка в бъбрека/уретера, които може да се третират. Съответно по-кратък следоперативен период и катетеризация, и по-бързо възстановяване на пациента.
В УМБАЛ „Софиямед“ разполагаме с последно поколение холмиум лазерна система "Quanta-Cyber Ho 100W". Тя се прилага за миниинвазивно лечение на бъбречно-каменна болест – чрез раздробяване на камъните (конкрементите) и „разпрашаване“, независимо дали се намират в бъбрека или пикочния мехур. Технологията на холмиум лазера е златен стандарт при третирането на камъни. Системата се прилага и за трансуретрално лечение при доброкачествена хиперплазия на простата като отстраняваме доброкачественото разрасналата се тъкан, която е причина за затрудненото уриниране.
–Сертифициран сте в извършването и на роботизирани оперативни интервенции като в практиката си вече имате близо 750 интервенции. При какви случаи са приложими роботасистираните операции и какви са предимствата им?
Роботсистираната хирургия може да се прилага във всякакви случай. Тя е показана при рак на простатата заради голямата прецизност и възможността за запазване на инервацията отговаряща за ерекцията и задържането на урина, както и при лимфна дисекция при по-напредналите и високорискови случаи на рак на простатата. В практиката ми приложението на робота е огромно и при органсъхраняващите операции на бъбрека при бъбречен рак когато отстраняваме само тумора, запазваме здравата бъбречна тъкан, функцията му и най-важното самия орган. Роботът ни дава голяма „сръчност“ . Имаме и много добри резултати с него при пластични реконструкции - при стеснение на бъбречното легенче или пикочопровода. Това са т.нар. пластични реконструкции, част от пластично възстановителната хирургия на пикочо отделителната система.
При отстраняването на пикочен мехур например при злокачествено заболяване, роботизираната система ни дава възможност за създаването на изкуствен резервоар от черва, който да имплантираме на мястото на пикочния мехур. Роботът има категорични предимства. При отворената хирургия коремната стена остава отворена, червата се срещат с кислорода, което води до чревна парализа – един от основните проблеми като цяло на отворената хирургия, чакаме няколко дни пациентът да възстанови пасажа на червата. При роботизираната хирургия раздуваме коремната кухина с въглероден двуокис, така че червата не страдат и тези болни се възстановяват много по-бързо.
В моята практика роботизираната хирургия измества отворената и лапароскопската хирургия. Отворената хирургия остана приложима в урологията само при големи бъбречни тумори, при операции на мъжката полова система. Лапароскопии вече извършваме само за бъбречни тумори, които не са показани при органсъхраняващи операции. Въпреки и че с робот много добре биха могли да се отстранят.
Роботизираната хирургия не е особено приложима при бъбречно каменна болест – не е невъзможно, но има много повече миниинвазивни методи на лечение, при които през един отвор влизаме в кухините на бъбрека, натрошаваме камъка и го изваждаме или прилагаме лазер или ултразвук, в зависимост от размера на камъка и конкретния случай.
-В центъра за роботизирана хирургия в "Софиямед" пациенти предимно с какви диагнози най-често оперирате вие и екипът ви?
Доброкачествени или злокачествени образувания на пикочо отделителната система – бъбреци, простатата, пикочен мехур и пикочни пътища, и на мъжката полова система.
-Има ли стандартни методи за лечение на уро заболяванията, които не са се променили във времето и са приложими със същия успех и днес?
Ако до преди години лекувахме повечето заболявания чрез отворената хирургия днес тя се използва рядко, но при големите бъбречни тумори и хирургията на мъжката полова система отворените операции не се очаква да бъдат заменени скоро от друг миниинвазивен метод.
-При какъв процент от пациентите ви на кабинет се налага прием за болнично лечение?
За 3 месеца съм прегледал над 600 пациента и огромен процент от тях вече са диагностицирани и насочени към мен само за доуточняване и избор на конкретен оперативен метод. С тези пациенти коментираме подробности около тяхното заболяване, ако се наложи да се назначат допълнителни изследвания, да планираме операция и чрез какъв вид хирургичен метод да се извърши лечението, в зависимост от характера и спецификите на заболяването при конкретния пациент.
-Какви са Вашите интереси в урологичната специалност?
Привърженик съм на лазерната хирургия на простатата и в това е една от посоките в които са насочени и бъдещите планове на „Софиямед“ за създаване на специализиран „Простата център“. Имаме възможността да предложим на българските пациенти пълният набор и спектър от хирургично лечение на лечение на простатата.
Благодарение на лазерната ни система, произведена през 2023г. и заедно с другия комбиниран лазерен апарат в Клиниката, както и последно поколение ендоскопска и лапароскопска апаратура за миниинвазивни ендоскопски интервенции и последен модел робот 4-то поколение „Da Vinci“ Xi за роботизирана хирургия, болницата предлага най-комплексното и съвременно лечение на урологичните заболявания.
Роботизираната хирургия обаче е наш приоритет, тя е модерното настояще и бъдеще.
Има съвременни миниинвазивни методи, които са в процес на доказване на своята ефективност, които са в полезрението ни и очакваме с интерес скорошни достоверни резултати. Ако се докаже, че тези методи са ефективни - като терапия на простатата с водна пара, с водна струя, поставяне на простатни стентове, нищо не пречи да ги предложим на нашите пациенти. Знаем, че те вече се рекламират в някои центрове и в България и света. Има научни съобщения, но те все още са с ниска доказателствена стойност, което не ни позволява да ги предложим на нашите пациенти. В сравнение с доказалите се със своята ефективност методи, които сме въвели рутинно в своята практика.
Повече от 10 г. няма съществен хирургично технологичен пробив в областта на лечението на бъбречно-каменната болест. Като оставим настрани развитието на свръхмощните, високочестотни лазерни системи, които използваме и при които има значителна степен на надграждане по отношение на техните функции -предимства и сигурност за пациента, както и подобрен комфорт за хирургичния екип. Така че при тях по-скоро няма някакъв нов технологичен пробив, но има голямо усъвършенстване, което комплексно води до по-добри резултати.
Това са изключително високи технологии, които от научните лаборатории директно влезнаха в урологичната практика. Така че урологията определено е една много високотехнологична специалност при която технологиите са много напред и може би трябва да изчакаме, за да се появят нови, за да можем да ги приложим.
Визитка:
Завършва Медицина през 1994г.По време на последвалата му редовна Военна Служба служи като лекар на поделение в Българската Армия. От 1996 до 2000г. специализира Урология като клиничен ординатор в Клиниката по урология на МУ София в Александровска Болница. От 2000 до 2004г. е Ординатор в същата институция. През 2004г.след конкурс е избран за Асистент в Катедра Урология на МУ София. През 2006г. започва работа в новосъздадената Токуда болница като Началник на Отделението, а по-късно на Клиниката по Урология. От 2014 до януари 2023г. е и нейн Медицински Директор.
През 2017г. защитава дисертация на тема „Лазерна хирургия на Простатата“. През 2018г. е избран за Доцент по Урология, а през 2022г. за Професор.
През 2008г. става първия български хирург оперирал простата с лазер. Специализирал е неколкократно в болниците на Д-р Токуда в Япония. Има специализация по Холмиум-лазер хирургия на простатата в Кембридж, Обединено Кралство. Специализира Перкутанна хирургия за бъбречни камъни и лапароскопия в Университета в Патра, Гърция.
Член е на Европейската и Американската Урологични Асоциации. Асоцииран член е на борда на EULIS- организацията за Бъбречно-Каменна Болест към Европейската Урологична Асоциация.
Активен участник в множество национални международни конгреси, симпозиуми и семинари.
Провежда курсове по миниинвазивни методи за лечение на Бъбречно-каменна болест и лазерна хирургия на простатата в международната програмата за обучение Vista на Cook Medical. Ръководител е на програми за специализация по Урология.
През 2016г. е сертифициран за работа с хирургичната роботизирана платформа Da Vinci и в екип осъществява над 700 операции за рак на простатата, доброкаачествени и злокачествени операции на бъбрека, рак на пикочния мехур и пластични реконструкции на пикочопроводите.
Той е първият български уролог посочен за обучаващ хирург в образователната програма на фирмата производител на робота Da Vinci. Автор е на монографична книга на тема Роботизирани oргансъхраняващи операции при рак на бъбрека, както и на множество научни публикации в национални и чуждестранни научни списания.
От януари 2023г. е началник на Клиниката по урология в УМБАЛ „Софиямед“.