EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Проф. д-р Антония Цоневска,д.м.,УМБАЛ „Софиямед“: Нуклеарната медицина в България е на световно ниво

Съвременната медицина може да се пребори с рака особено, ако е открит навреме

Вестник 24 часа
2.2.2024


-Проф. Цоневска, вие сте сред един от най-изтъкнантите специалисти по нуклеарна медицина у нас. Как се разви по ваше мнение специалността през годините?

Нуклеарната медицина е сравнително млада медицинска специалност. Тя изисква сложна апаратура, която изобразява и характеризира биологичните процеси в човешкото тяло на клетъчно ниво.Тя е една от най-бързо развиващите се специалности в медицината благодарение на непрекъснатия прогрес на визуализиращата апаратура и въвеждането на нови високоспецифични радиофармацевтици за диагностика и терапия. В средата на миналия век се е започнало с механични скенери, мина се през планарни дигитални гама камери, томографски гама камери, за да се стигне днес до най-добрата визуализираща модалност в медицината- хибридните апарати - SPECT-CT , PET-CT и PET-MRI.

 

-А на какво ниво е в момента България и следваме ли световните тенденции?

Бих казала, че в момента нуклеарната медицина в България е на световно ниво. Ние разполагаме с  най-съвремената хибиридна апаратура- SPECT-CT и PET-CT в много центрове в София и страната и използваме най-новите радиофармацевтици. За съжаление имаме апаратура, а добре обучените кадри все още са недостатъчно.

 

-Доколко е важна апаратурата за диагностичната стойност на изследването с ПЕТ скенер и тя ли е водеща или все още човешкият фактор доминира?

Разбира се, че за да получим качествен образ и правилна и точна диагноза е необходимо да разполагаме с колкото е възможно по-съвременни апарати. Но също така е необходимо тези апарати да се поддържат адекватно, да се извършва редовен  качествен контрол . Най-важният фактор обаче за качествена диагностика е квалификацията на екипа, който провежда изследванията.

 

-Може ли дори последно поколение апарати да „сбъркат“?

Апаратите не бъркат, бъркат хората, които боравят с тях.

 

-Работата с пациенти с онкологични заболявания безпорно е сред една от най-тежките. Какво Ви мотивира в ежедневната Ви комуникация с тях?

Имам дълъг опит в онкологията. Това е една от най-тежките медицински специалности. Всекидневно се срещаш с огромна болка и страдание и ако не си добър лекар и добър човек , ако не опитваш да дадеш кураж и надежда на болния, си обречен на неуспех и по-добре да смениш специалността. Важно е болният да знае, че съвременната медицина може да се пребори с рака особено, ако е открит навреме и винаги има надежда. И когато той се върне отново за контролно изследване и ти каже „благодарение и на вас съм по-добре“ усилията си струват.

 

-Част сте от екипа на най-новия и съвременен Център по нуклеарна медицина в болница „Софиямед“. Какво по-различно предлага той на своите пациенти?

Аз съм изключително впечатлена от професионализма на ръководството на болница „Софиямед“. Създаден е Център и едноименно Отделение по нуклеарна медицина, което отговаря и надхвърля всички нормативни изисквания за подобна структура. Отделението е изградено по швейцарски проект, с всички удобства и безопасност на персонала и пациентите, с най-съвременната апаратура в тази област, с млад, амбициозен, мотивиран и отлично квалифициран екип. Всичко това е предпоставка за постигане на отлични резултати и удовлетвореност на колегите и пациентите.

Ролята на нуклеарната медицина при диагностиката и проследяването на онкологичните заболявания е уникална, поради възможността за ранна и точна диагноза, както и за определяне на терапевтичния ефект след приложената терапия и ранно откриване на рецидив. Прекият контакт с колегите от образна диагностика, лъчетерапия, медицинска онкология и другите клинични специалности в болницата ще позволят обсъждане на болните, работа в екип и вземане на най-правилното решение за терапевтичен подход и комплексното лечение .

 

Визитка

Завършва медицина в МУ София през 1983 г. Специалист е по медицинска радиология (нуклеарна медицина и лъчетерапия) и онкология.

 

Започва да работи по специалността нуклеарна медицина в 5 МБАЛ - София. До 2015 година е Началник на Клиниката по нуклеарна медицина в НСБАЛО. След това работи в  Клиниката по нуклеарна медицина в Аджибадем Сити Клиник, а от 2018г. е началник на Клиниката по НМ в Аджибадем болницаТокуда. Част е от екипа на Центъра по нуклеарна медицина на УМБАЛ „Софиямед“ от януари 2024г.

 

 

Проф. Цоневска е с дългогодишен опит в диагностиката с прилагане на конвенционални и хибридни (СПЕКТ/КТ, ПЕТ/КТ) нуклеарномедицински методи През 1991 г. защитава дисертация за придобиване на научната и образователна степен „доктор“. Преминала е през повече от 15 квалификационни курса по нуклеарна медицина и онкология, включително организирани от Европейското училище по нуклеарна медицина и Международната атомна агенция. Специализирала е в Италия и Словения. Проф. Цоневска има над 170 научни публикации в наши и международни научни издания и монографии, някои от които цитирани в авторитетни учебници като Cancer and the Heart, Cardiovascular Imaging, Diagnostic Imaging of Coronary Artery Disease, Bone Metastases: A Translational and Clinical Approach. Тя е доцент от 2007г. и професор от 2015 г. Нейните научни интереси и разработки са в областта на нуклеарната онкология и кардиология, хибридните диагностични методи. Тя е пионер в диагностиката на страничните ефекти и усложнения от лечението на болните с онкологични заболявания. Проф. Цоневска е член на Българската асоциация по радиология, Заместник председател на Дружеството по нуклеарна медицина, член на Европейска асоциация по нуклеарна медицина, Интернационално кардиоонкологично общество, Европейско общество по хибридни диагностични методи. Член е на комисията по клинични изпитвания на СБАЛО до 2015 г. и на Сити клиник от 2016 г. Тя е участвала като изследовател и съизследовател в множество клинични изпитвания и научни проекти. Проф. Цоневска е хоноруван преподавател в Медицинския факултет на Софийския университет „Св.Климент Охридски".