EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Проф. д-р Георги Попов: Разликите в симптомите при грипния и ковид вирус са много характерни

Закуска на тревата, БНР, програма „Хоризонт“

10.12.2022

 

В сезона на настинките и грипа проф. д-р Георги Попов, д.м., началник на Клиниката по инфекциозни болести в УМБАЛ „Софиямед“ коментира, че се забелязва намаляване на заболелите от ковид.

 

„През последните 2 години се получи интерференция между заболелите от SARS-COV-2 и всички останали респираторни вируси. Това доведе до силно снижено разпространение на грипните, парагрипните вируси, както и на респираторно синцитиалния вирус, на риновирусите, които сега се активираха.

 

Проф. Попов коментира, че двата вируса са съвсем различни като епидемично разпространение, сезонност.

„Клинично разликата е характерна, макар симптомите да се приличат.Грипният вирус е внезапен с висока температура, болки в ставите и мускулите, главоболие, силна отпадналост и суха кашлица. При ковид началото е постепенно, незабележимо и след това симптомите се натрупват- кашлица, температура, хрема“.

 

Според специалиста повечето автори са на мнение, че предстоящата грипна вълна ще е по-тежка с повече усложнения.  Това се дължи на факта, че не се срещахме няколко години с грип-особено децата, които нямат имунитет към грипния вирус. Сега те ще бъдат гориво за тази инфекция. Това важи и за възрастните с изчерпан имунитет- те ще бъдат по -податливи и може да имат усложнения от грипа.

 

„За разлика от ковид -19, където нямаме идеалния противовирусен препарат, за грипа от години се разработват такива и са внедрени в клиничната практика. Тези препарати успешно атакуват вируса на грипа. Те трябва да се вземат до 72часа от началото на симптомите, след това ефектът им е нулев. Грипът върви и със своите усложнения като бактериална пневмония, неврологични, кардиологични усложнения.  Затова приложението на антибиотиците не трябва да е в самото начало на изява на симптомите“, уточнява проф. Попов.

 

И казва, че покрай ковид пандемията сме се научили как да превентираме и грипа.

 

„Превантивните действия могат да бъдат специфични-чрез приложението на ваксини, и неспецифични като носене на маски  в градски транспорт и при струпване на хора, често миене на ръце, дистанция.

 

„Особено важна  е и здравната култура-когато имаме симптоми трябва да си останем вкъщи, за да не заразяване. Това важи и за децата, за да не се превръщат в резервоар на предаване на инфекцията“.