-Проф. Давидов, наскоро в УМБАЛ „Софиямед“ бе разкрит специализиран в профилактиката, диагностиката и лечението Простата център. Какво ще предложи той на българските пациенти?
Центърът предлага възможности за медицинска оценка на състоянието на простатата чрез най-модерните диагностични методи, както и комплексно лечение на простатните заболявания, чрез водещата медицинска експертиза на специалистите от лечебното заведение.
Диагностиката на пациенти с оплаквания от страна на простатата се осъществява чрез извършване на специализирани лабораторни и образни изследвания.
В Простата центъра на „Софиямед“ се извършва и лечение придоброкачествена хиперплазия на простатата (увеличение на простатата) и злокачествена хиперплазия на простатата (рак на простатата). То се осъществява чрез последно поколение лазерни системи, ендоскопска и лапароскопска апаратура за миниинвазивни ендоскопски интервенции и последен модел робот 4-то поколение Da Vinci Xi. Така лечебното заведение предлага най-комплексните и съвременни възможности за профилактика, диагностика и лечение на заболяванията на простатата в цялата страна.
-Какъв процент от пациентите Ви са засегнати от диагнозата простатен карцином и как се установява той?
Около 1 от 7 мъже на възраст над 50г. развива простатен рак. За щастие, имаме лесен и достъпен начин за ранно откриване на карцинома на простатата. Това е туморният маркер PSA. Обикновен кръвен тест, който с добра достоверност насочва вниманието ни към потенциално заболяване.
Карциномът на простатата е най-често диагностицираният вид рак при мъжете заедно с рака на дебело черво и белия дроб, като води до значителен брой смъртни случаи в световен мащаб, в случай че не бъде лекуван своевременно.
Рисковите групи включват мъже над 45 години, както и тези с първостепенни роднини диагностицирани с рак на простатата.
–Може ли една увеличена простата – състояние, което не е лекувано въпреки оплакванията, да прерасне в рак на простатата?
Увеличението на простатата, което се появява с напредване на възрастта при почти всички мъже няма общо с рака на простатата. Намираме злокачествено заболяване в простати с напълно нормални размери и оперираме изключително големи простати, по 250-300 кубически сантиметра (нормалният обем на простатата е около 20-25 сс) без нито една злокачествена клетка в тях. Мит е, че размерът е свързан с рак. Тук е мястото да споменем, че ранният простатен рак няма абсолютно никакви прояви, болните нямат никакви оплаквания или са слабо изразени и включват тези и при доброкачествено увеличение на простатата - често уриниране, трудно започване и приключване на уринирането, както и усещане за недоизпразване на мехура в края на уриниранет.
-Изследването на PSA туморен маркер достатъчно ли е за установяване на простатния карцином или се налагат и други изследвания и какви са те?
Изследването на PSA показва, че нещо се случва в простатата. Не винаги увеличените стойности означават рак. Когато има повишаване на маркера, препоръчваме провеждане на ядрено-магнитен резонанс. Алтернатива е ПЕТ скенер с лутеций, но резонансът остава водещият диагностичен образен метод.
–В Простата центъра разполагатe с последно поколение ехографска система за провеждането на fusion биопсия. Каква е тя и как протича самото изследване, и болезнено ли е то?
Тази система ни позволява да „смесим“, да слеем образа от предварително проведения ЯМР с ехографски образ на простатата в реално време. Ракът на простатата не се „вижда“ на ехограф, вижда се с резонанс. Ехографът ни позволява да насочим биопсичната игла в проблемната зона, която сме установили с ЯМР.
В центъра ни разполагаме с последно поколение ехографски системи, предлагащи редица ползи, които ни помагат да гарантираме изключително надеждна и прецизна диагностика на пациентите.
-След като бъде установен рака на простатата какво предстои за пациента? Между какви методи на лечение „има избор“ той и какви прилага Вашият екип в Простата центъра?
Локализираният рак на простатата е напълно лечим. Алтернативите за радикално лечение са радикална операция- простатектомия или лъчетерапевтичен метод- брахитерапия или радиохирургия.
В нашия Център извършваме робот-асистирана операция с последно поколение роботизирана хирургична система Da Vinci Xi. Екипът ни извършва рутинно по около 20-25 такива операции месечно. При злокачествените заболявания на простата роботизираната система „Da Vinci” е стандарт-тя е наш приоритет, тя е модерното настояще и бъдеще.
……………
Д-р Иван Георгиев, ръководител Център по лъчелечение и радиохирургия в „Софиямед“:
Радиохирургията е един от най-иновативните методи за лечение при рак на простатата
-След извършеното оперативно лечение винаги ли се налага химио или лъчетерапия?
По правило на оперативно лечение подлежат пациенти в начален стадий на заболяването си, при които след операция се провежда диспансерно наблюдение. За съжаление, понякога при някои пациенти се установява по-напреднал стадий от този установен с образни изследвания преди операцията и тогава те подлежат на хормонална и лъчетерапия. Рецидивите и изобщо прогресията на рака на простатата също подлежат на преценка за лъчелечение.
-Какво приложение има радиохирургията при карцином на простатата?
Радиохиругията при карцином на простатата е от сравнително новите методи за лечение на простатен карцином, решение се взима винаги след обсъждане на пациента с мултидисциплинарен екип. В центъра се работи по прилагането на тази методика и скоро ще я предложим на нашите пациенти.
www.24chasa.bg
24.11.2023