в. Труд
15.1.2015
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=4537201
"Софиямед" откри център по хирургия на ръка и реконструктивна хирургия
Университетската болница "Софиямед" разкри специализиран център по хирургия на ръка и реконструктивна хирургия. Поводът беше отбелязан с успешна операция на едногодишно бебе с тотално изтръгнат мишничен сплит, продължила над 5 часа. А тя бе извършена от ръководителя на центъра доц. д-р Маргарита Кътева, д.м., и един от световните доайени в хирургията на периферната нервна система - проф. Роберт Шмитхамер от "Милеси център" във Виена. Специалистът е за втори път в България, като през 2011 г. той участва в същата операция, но на 30-годишен пациент.
Доц. Кътева, която завежда и новооснованата в болницата Клиника по ортопедия, травматология, хирургия на ръка и реконструктивна хирургия, отбелязва, че у нас годишно се раждат около 200 деца с травма на мишничния нервен сплит (т. нар. тотална плексусна увреда, водеща до пареза), отговорен за функцията и жизнеспособността на ръката. Доцентката припомня, че ранното оперативно лечение на травматичната увреда на периферните нерви както при деца, така и при възрастни е утвърдена техника в световната медицинска практика. У нас този вид лечение е въведен през 60-те години на миналия век от проф. Карагьозов и неговия екип в Медицинската академия. През 80-те години методът развива и доц. Петков и екип на ВМА, а от 2008-а доц. Кътева прилага най-съвременните
техники в хирургията на периферната нервна система, черпейки опит от един от създателите на този вид хирургия в света - проф. Милези. В специализирания център на УМБАЛ "Софиямед" ще се извършват оперативни интервенции за възстановяване на липсващи след травма меки тъкани и кости на горните и долните крайници, като се използват трансплантати според последните приети микрохирургични методи.
"Мое задължение и отговорност като председател на Българското дружество по хирургия на ръка е в страната ни да се създаде и мрежа от високо специализирани хирурзи, които да упражняват този специфичен вид хирургия. Амбицията ми с откриването на центъра по хирургия на ръка и реконструктивна хирургия в УМБАЛ "Софиямед" е той да се превърне и в национален център за лечение на пациенти с увреждания на горен и долен крайник, други посттравматични увреди на ръката, заболявания и вродени малформации. Във връзка с това от февруари т. г. стартираме и специализиран курс по хирургия на ръката като високоспециализирана дейност с водещи лектори в тази област", заяви доц. Кътева.
Проф. Шмитхамер отбелязва, че съвместната му работа с нашия специалист е истинско удоволствие и би дошъл в България и друг път, за да оперира с нея.
"Целта ни с доц. Кътева, която оперира с мен и във виенския ни център, е подобни операции като на едногодишния Димитър да се правят рутинно и в България", уточнява проф. Шмитхамер.
Той и доц. Кътева съветват родителите на деца с подобни травматични увреди, както и възрастните пациенти да не чакат само рехабилитацията и физиотерапията да решат проблема им. Те имат неоспорими ползи, но и след извършването на оперативно лечение.
Историята на семейство Димитрови започва през 2012 г. Тогава Диди и Данаил решават, че желаят да имат дете и не след дълго младата жена разбира, че е бременна. За силно исканото бебе родителите полагат всички усилия за проследяване на бременността чрез модерни съвременни технологии - 3 и 4D снимки и видео на плода, редовни изследвания на показателите и др. Родителите се шегуват, че докато заснемали 4D видео на бебето в утробата, малкият Димитър махал с ръчичка и показвал "мускули". След 4-ия-5-ия месец от бременността лекарите казват на майката, че детето е с по-големи размери, но всичко е наред.
Коледният подарък на семейството идва на 18 декември, когато контракциите на Диди започват и тя е приета за нормално раждане в столична болница. Самото раждане протича бързо - за 2 часа, но нещо се обърква. Цели 20 минути плодът е "заклещен" и пъпната връв се омотава
около врата на бебето. Лекарите правят всичко, за да спасят Димитър и той се ражда с тегло 4,650 кг. Медицинският екип собщава на майката, че има проблем с бебето и трябва да се преведе в интензивното отделение, където то остава10 дни от 12 в болницата. Родителите казват, че Димитър се е метнал на тях - упорит е точно като майка си и баща си. Малкият се преборва за живота си, възстановява се почти напълно и е изписан с нормални показатели на 30 декември 2013 г. Тогава започва и борбата на родителите му. На 26-ия ден след като се прибират у дома, специалистите поставят на Димитър диагнозата "тотална плексусна увреда". Това означава, че
всички нерви към дясната ръка на Димитър
са прекъснати и той не може да си служи с нея. Затова още на едномесечна възраст Димитър провежда и първия си курс на рехабилитация у нас. Много близки съветват семейството да потърси помощ в чужбина, но след куп консултации с различни специалисти у нас родителите разбират, че Димитър има шанс за по-добри резултати с операция и в България.
Извършват я в "Софиямед" - един от водещите наши хирурзи на ръка - доц. Маргарита Кътева, и проф. Шмитхамер. А днес Димитър се чувства добре.