03.01.2024г.
Препоръчва се нов режим при новороденото – кърменето не е на 3 часа, а вода и човешка храна не се дават до V-VI месец
Нели Филипова е родена през 1978 г. в Димитровград. Бакалавър по две специалности – акушерка и социални дейности, магистър по „Управление на здравните грижи“. Старша акушерка в Отделението по акушерство и гинекология в УМБАЛ „Софиямед“.
– Кога и защо решихте да се занимавате с акушерство?
– От ученическа възраст мечтаех да следвам медицина. Имам близка семейна приятелка, която е акушерка. През годините, когато растях около нея, се запознах с професията й – бях страшно впечатлена и вдъхновена от нейните разкази. Това се превърна в моя мечта. Тогава кандидатствах за акушерка – не за медицинска сестра, фелдшер или лаборант. Исках точно това. Изпитите бяха сериозни, трудно се влизаше в тази специалност – по мое време беше нужен висок бал.
– Спомняте ли си първото бебе, на което помогнахте да се появи?
– Помня първите деца, на които съм водила раждането. Бяха момчета. Те вече са 20-годишни зрели хора (смее се).
– Най-критичната ситуация на раждане, в която сте участвали?
– Не е само една. В нашата практика постоянно сме поставени в критични ситуации, а някои от тях не се забравят. Имала съм случаи на раждане преклампсия с близнаци – това е доста тежко състояние в акушерството, когато майката има гърчове заради високо кръвно. Или при отлепени плаценти – също е критично състояние, животозастрашаващо и за плода, и за майката. Водила съм раждане на стълбище, в коридор, на кушетки… Правила съм реанимация на новородени… Критични ситуации може да се появят по всяко време. Но всичко за щастие е завършвало добре.
– За времето, в което работите като акушерка, каква промяна има в медицинската помощ?
– Има промени – медицината се развива и в акушерството е така по отношение различни методи за раждане, обезболяване при раждане, при използване на апаратура.
– Какво е отношението на майките към кърменето днес?
– Имам вече 23 г. практика. В началото много се държеше на кърменето. След това имаше периоди, когато майките започнаха да обръщат повече внимание на кариерата – станаха по-модерни планирани раждания с цезарово сечение, кърменето остана на заден план и се преминаваше към изкуствено хранене. В последните години отново се върна желанието на майките да кърмят.
– По различен начин ли се гледат днешните бебета?
– Да. Има промени и в начините на отглеждане. Преди15-20 г. режимът на детето се съставяше по един начин – схемите бяха различни от сегашните. Явно натрупаният опит и наблюдения от страна на лекари и медицински специалисти, свързани с храненето и последващо развитие на заболявания, доведе до промяна в начина на хранене и отглеждане на децата днес.
– Дайте пример.
– Кърменето вече не е на 3 часа. Препоръчва се да е се дават на малкото вода и течности до V-VI месец. Преди се даваше между храненията, педиатрите препоръчваха дори подсладена вода и задължително течност след хранене – да се изплакне устата на бебето. Това отпадна.
Първото захранване с човешка храна – пюрета и сокове, вече е изместено напред във времето, след V-VI месец . В момента се препоръчва детето да е на кърма поне дотогава.
– В отделението, в което работите, се раждат деца, но се правят и гинекологични операции, осъществява се лечение на жени – какви са най-честите проблеми за лечение при вас?
– В нашето отделение се лекуват всички проблеми, които могат да се срещнат в гинекология – от по-малки интервенции като абразио, хепероскопия, биопсия до по-големи лапароскопски операции – тази дейност е силно развита. В последните 2 г. нашите лекари практикуват и роботизирана хирургия. Това са операции, свързани предимно с онкологични заболявания.
– Във вашата професия често се говори за липса на кадри и лоши доходи. Вашето мнение.
– Проблемът с кадрите е много голям и от дълго време– и за акушерките, и за професионалистите по здравни грижи. Години наред бяхме изоставени от институциите по отношение на заплащане и развитие като перспективи за професията. Наистина много голям е отливът на кадри. Младите момичета нямат желание да се впуснат в тази професия, защото тя не е лесна. Който се занимава с активно акушерство и гинекология знае, че тя отнема, време (има дежурства), усилия, изисква непрекъснато усъвършенстване, а заплащането е непропорционално ниско.
– Имате три сериозни квалификации. Защо е важно продължаващото обучение на акушерките?
– Важно е, за да може човек да се развива и да бъде в крак със съвременната информация за начина на поведение в нашата професия. Винаги съм се стремяла да придобивам знания и да разбирам новите неща. Повечето колеги надграждат бакалавъра с магистър по здравни грижи – това е, което предлага нашето кариерно развитие.
– У нас се говореше за законови промени, които да дадат възможност на акушерките сами да проследяват бременност, да водят раждане и да оказват грижи след раждане без лекарско наблюдение – това са част от компетенциите ви. Какво се случи?
– Има положени някакви основи, съсловните организации продължават да се опитват да развият тази идея. Но няма нагласа – от страна на лекарите и на пациентките, че една акушерка може да изпълнява самостоятелно всички дейности, които са в нейната компетенция. Това е регламентирано – нещата, които можем да изпълняваме, са описани, но на практика нямаме тази възможност. Не ни допускат да практикуваме. Непрекъснато се налага да се обръщаме към лекар и не може да сме толкова самостоятелни.
Ема ИВАНОВА
ЛЮБОПИТНО ЗА БРЕМЕННОСТТА
По време на бременността на жената са нужни само 300 калории повече дневно, което се равнява на плод и чаша кисело мляко. Клишето „яж за двама“ не важи.
В някои от случаите хормоналните промени оказват благотворно влияние върху косата, кожата и ноктите. Много жени по време на този период имат по-здрава и блестяща коса, отколкото преди да забременеят.
Пръстовите отпечатъци на бебето се образуват 3 месеца след началото на бременността. Веднъж се образувани, те не се променят до края на живота на човек.
Още от началото на втория триместър бебето може да чувазвуци. По-късно може да разпознае песни, които е слушало по време на развитието си в утробата.
По време на бременността ставите стават по-еластични поради производството на хормона релаксин. Той отпуска връзките, подготвяйки таза за бъдещето раждане.
Обемът на кръвта в тялото по време на бременност се увеличава от 40 до 50%. Това допълнително количество подпомага нужния приток на кислород, необходим за една нормално протичаща бременност.
Плацентата е най-важният орган, който се формира по време на бременността и изпълнява множество функции. Интересен факт свързан с нея е, че развива 50 километра нови кръвоносни съдове.