EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Уникална операция спаси жена в кома

Уникална операция спаси жена в кома

Лекарите се борят за живота й над 15 часа
Телеграф стр. 27
17.9/3016

Неврохирурзите от Университетска болница "Софиямед" извършиха уникална за страната операция и спасиха живота на 33-годишна пациентка. Тя постъпва в болницата в състояние на кома и тежък мозъчен кръвоизлив, причинен от мозъчна аневризма с размер над 3 см (т.нар. гигантска аневризма), разположена непосредствено след влизането на сънната артерия в мозъка.



Тежкото състояние на пациентката е овладяно с реанимационни грижи, но след направените контролни изследвания на съдовете на мозъка лекарите остават изумени. Те установяват тежко, почти пълно запушване на двете сънни артерии, кръвоснабдяващи мозъка, както и още 2 аневризми, разположени под черепната основа. Ситуацията била особено тежка, но и предизвикателна за специалистите. Всякакви опити за модерното ендоваскуларно лечение обаче били невъзможни.



"Единствената възможност, която стоеше пред нас, беше промяна на мозъчния кръвоток и изолиране на аневризмите от кръвообръщението за превенция на последващи кръвоизливи. Екипът започна работа в 8,00 часа и приключи работа в 23 часа. Взе се присадък от едната артерия на предмишницата на ръката, който се трансплантира в шията на болната, така че да свърже здрава артерия от шията с магистрален мозъчен съд. По този начин създадохме "нова сънна артерия" и извършихме т.нар. бързопоточен байпас. Променената артерия с аневризмите остана изолирана от кръвообръщението, а новият поток от кръв създаде изключителен комфорт на функцията на мозъка. Пациентката постепенно влезе в съзнание и след няколко дни подобри състоянието си", коментира др Емил Кръстев, началник на Клиниката по неврохирургия в УМБАЛ "Софиямед".



Успехът на извършената операция според специалиста и колегите му е изумителен. В страната ни такива операции не се правят.



"Имахме смелостта да извършим тази операция, тъй като в болница "Софиямед" натрупахме значителен опит в подобни интервенции на базата на дългогодишно обучение в Европа", коментира д-р Кръстев. И допълва, че трудът на хирургичния екип е много тежък, над 15 часа. "Разбираемо е, че един хирург не може да извърши всичко това. При нас сме сформирали екипи за всеки етап от тези сложни операции. Най-сложният елемент в тях е пришиването на артериите в мозъка. Това се извършва от неврохирурга д-р Ваня Георгиева под голямо оптично микроскопско увеличение и с конци, невидими за невъоръжено човешко око. В тези моменти всяко трепване на ръката води до фатални последствия за болния. Като университетско лечебно заведение ние ангажираме и екипа от специализанти и завършващи студенти също в операциите. Изключително съм доволен от операцията, а резултатите ще бъдат публикувани във водещи специализирани медицински издания в света. Радвам се, че в нашата болница се развива този новаторски опит в съвременната неврохирургия", уточнява неврохирургът.



И разказва, че чувства истинска радост, че все още съществуват лекари, които не са напуснали страната ни, макар да биха били десетки пъти по-оценени в чужбина. По думите на д-р Кръстев тези медици предоставят съвременно здравеопазване у нас за българския пациент, който от година на година ходи по-често да се лекува в чужбина.



Методиката на мозъчния байпас е позната от повече от 30 г., споделя д-р Кръстев. Първите резултати от нея обаче не са обнадеждаващи, поради което не се прилага в последните десетилетия. През последните години обаче в целия свят, а напоследък и в България мозъчният байпас става отново актуален в резултат от въвеждането на високите технологии за диагностика и новите оперативни техники. След поредица от специализации в Европа по тази тема д-р Кръстев и неговият екип въвеждат техниката в полза на българския пациент, като спазват утвърдения австрийски стандарт за показанията и техниката при осъществяване на операциите. Те са сертифицирани от проф. Грубер от Австрия и проф. Тюлекен от Холандия.



Няколко са групите заболявания, при които тази методика подобрява значително състоянието на пациентите. Това са някои видове мозъчни аневризми, при които се налага прекъсване на хранещия съд. Също така и при мозъчни тумори, ангажиращи магистралните съдове по основата на черепа. Стеснените по различни причини мозъчни съдове намаляват кръвообръщението и нерядко причиняват исхемични мозъчни инсулти. Стеснението на каротидната артерия с над 90% и пълното й запушване са състояния, при които се прилагат именно мозъчните байпас операции. Те предпазват болния от развитието на парализи, а в някои случаи и от смърт, казват специалистите.