Лабораторията по вирусология на ДКЦ "Софиямед" създаде специалния ПАКЕТ „Болести предавани по полов път“.
Полово предаваните болести (ППБ) засягат милиони хора по света. Причиняват се от бактерии, паразити или вируси и се предават от човек на човека при вагинален, орален и анален сексуален контакт. Употребата на презервативи значително намалява, но не елиминира напълно риска от полово предавани инфекции. Нелекувана, полово предаваната инфекция може да доведе до сериозни и трайни здравословни проблеми, свързани с безплодие, спонтанни аборти, инфекции на новороденото и други. Най-разпространените болести по полов и кръвен път са сифилис, хламидиаза, генитален херпес, СПИН, Хепатит и други.
ПАКЕТ „Болести предавани по полов път“ включва:
Хепатит В (HBsAg) – Хепатит B се причинява от вируса HBV и се предава по кръвен път и полов контакт. Зарязаването може да доведе до носителство, до остър или до хроничен хепатит. Хронифицирането на хепатит В може до доведе до чернодробна цироза или рак на черния дроб.
Хепатит С (Anti HCV) – Хепатит С е инфекция, която засяга главно черния дроб. Причинител на заболяването е вирусът HCV. В някои случаи инфекцията протича безсимптомно, но може да хронифицира, а след време да доведе и до цироза.
СПИН (Anti HIV 1/2) – Най-опасната полово предавана болест е HIV, вирус който причинява Синдрома на придобитата имунна недостатъчност. Като преминава чрез телесните течности, HIV може да се предава при хомо- и хетересексуален полов контакт. HIV разрушава имунната система, а проявите на СПИН са различни и в резултат от занижения имунитет.
Сифилис – Сифилисът се причинява от бактерия Treponema pallidum. Това е сериозна, дори смъртоносна болест, ако не се лекува. Съвременните методи откриват болестта още преди да се е развила. Симптомите се проявяват от 2 до 12 седмици след полов контакт. Последствията са увреждане на сърцето, мозъка, ослепяване, смърт. Бременните жени могат да предадат сифилис на плода по вертикален път.
Хламидия трахоматис (Ch. trahomatis) IgA и IgG – Хламидиите са един от най-честите инфекции, предавани по полов път. Оплакванията не са задължителни, но ако има такива, настъпват 1-2 седмици след заразяването.
Метод на определяне: Имунологичен метод CLIA (хемилуминисценция) за количествено определяне на антитела във венозна кръв, говорещи за активна, прекарана или хронифицирала инфекция.
Материал за изследване: Вземане на венозна кръв.
Срок за изработка на изследването: До 24 часа
*Може да се възползвате от Пакет за половопредаване болести като го заявите на Регистатурата на клинична лаборатория, ет.0
**Пакетът се извършва само в Лабораторията по вирусология в ДКЦ "Софиямед" БЛОК1 на адрес: бул."Г.М.Димитров" 16